Премиерът Бойко Борисов заяви пред журналисти:
"Имаме председател на Европейския съвет - Шарл Мишел - футболен фен и много добър наш приятел, така че него може да поздравим за избран. Тази традиция е от времето на Херман Ван Ромпой - белгиец да поема Съвета, премиер на Белгия. Него можем да го поздравим. Това е сигурното. В комисията ние правим предложението до Европейския парламент".
...Урсула - знаете, че с нея бяхме на Мюнхенската конференция - е министър на отбраната. Тя беше в един панел с нас и доста години се познаваме, така че мисля, че добре ще се справи".
За председател на ЕП лидерите са постигнали съгласие да бъдат двама - Манфред Вебер и Сергей Станишев, които ще се сменят на 2 години и половина.
Борисов каза, че евродепутатите на ГЕРБ ще подкрепят председателя на ПЕС, ако той бъде предложен:
"Още в предизборната кампания аз недоумявах, че лидерът на европейските социалисти не искаха да го включат в листата. Сигурно в момента му е трудно да обяснява как той не е председател на групата си от четири-пет депутати, защото неговата партия не му е дала това право, а ще оглави Европейския парламент".
Групата на Зелените/Европейски свободен алианс обяви, че те не приемат постигната на Европейския съвет сделка за висшите постове на ЕС. "Споразумението не зачита процедурата "водещ кандидат", както и резултатите от европейските избори", смята съпредседателката на групата Ска Келер:
"Задкулисната сделка, постигната след гротеска, продължила дни наред, удовлетворява само игрите на силните партии. Европейските граждани не заслужават това при такъв висок процент гласували и даден мандат за истинска промяна", смята Келер. Съпредседателят Филип Лабмер уточнява, че групата стои твърдо зад кандидатурата на Ска Келер за председател на Европейския парламент. "Парламентът не трябва да допуска Съвета да диктува кой да му бъде председател", добавя той.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..