Свиневъди алармират, че ако африканската чума по прасетата не се ограничи, секторът може да бъде сериозно засегнат. Една от мерките, според д-р Румен Караманов, е да се забрани отглеждането на прасета в задните дворове, което, по думите му, е незаконно:
“Има наредба, по която ние трябва да отговаряме за отглеждане на такива животни. Това е регистрация на т.нар. "животновъден обект", в който се отглеждат такива животни. Този животновъден обект трябва да отговаря на мерките за биосигурност, трябва да отговаря на мерките за хуманно отношение, така че всеки, който реши да отглежда животни в по-голямо или по-малко стопанство, трябва да отговаря на тези изисквания“.
“Притеснителното е това, че това заболяване започна да влиза вече в т.нар. "заден двор" – засегна и домашната свиня. Има много големи притеснения за промишления сектор на свиневъдството. Проблемът е там, че навремето имаше наредба, която позволява на “задния двор“ да отглежда до четири прасета, но тогава това заболяване го е нямало. Няма промяна в тази наредба, няма го механизмът, който по някакъв начин да ограничи, да забрани отглеждането на такива животни в задния двор“, коментира още пред БНР д-р Караманов.
В интервю за предаването “Преди всички“ той посочи още:
“Това е изключително опасно заболяване, което рискува един бизнес, който има много голям относителен дял от постъпленията към бюджета в държавата. В него има много сериозни инвестиции, които са поставени на риск. Освен това и хората, които са заети в тези производства“.
“Ние не се притесняваме толкова от дивата популация свине, затова, че тя ще влезе примерно и както и става от Румъния, но контактът дива – питомна свиня, домашна свиня, това единствено може да стане в задния двор. Дивите животни няма как да влязат в промишления сектор, поради вече изградена система от мерки за биосигурност“.
Според д-р Караманов, тъй като е факт, че заболяването го има и се разпространява много бързо, “трябва да се вземат няколко мерки от страна на държавата“:
“Има една ограда, но за съжаление тя не изпълнява функциите на такава. Едното важно нещо е там да се изгради, да се оправи съоръжението, да се сложи мрежа на съществуващите вече колове и да се спре влизането на такива животни от Румъния“.
Според свиневъда Вихрен Димитров Агенцията по храните няма ресурс да контролира прасетата в домашните стопанства:
“Закони има, наредби има, обаче, тъй като физически нямат възможност, как ще стигнат до огнището, като нямат пари. И другото е, че това нещо трябва да стане национална политика. Животновъдството, селското стопанство трябва да е национална политика“.
Интервютата с д-р Караманов и Вихрен Димитров можете да чуете от звуковия файл.
Пет села вече са обхванати от африканската чума по свинете. Това потвърди за „Хоризонт“ заместник-министърът на земеделието Янко Иванов. Това са плевенските села Жернов, Новачене, Муселиево, Въбел и Евлогиево. Огнищата на чумата са две, три..
File Groups В 10-километровата надзорна зона ще започнат клинични прегледи и лабораторен надзор. Повече от 30 домашни прасета бяха умъртвени от ветеринарните власти в 4 плевенски..
Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно..
Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн..
Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си...
Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров. Около обед пред болницата..
САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки. Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски..
Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от..
Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето. В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..