Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вигенин: Ще работя в съгласие с ръководството на НС, отстоявайки своите принципи

Парламентът гласува Кристиан Вигенин да стане зам.-председател на НС
Снимка: БГНЕС

Парламентът гласува Кристиан Вигенин да стане зам.-председател на НС със 106 гласа “за“ и 4 “против“ по предложение на БСП. Новият заместник-председател на парламента Кристиан Вигенин заяви пред "Хоризонт", че в бъдещата си работа ще отстоява интересите на гражданите и ще защитава принципите на левицата. 

"Аз вярвам, че Народното събрание е храм на демокрацията и че ние сме призвани да работим за интересите на гражданите. Това очевидно невинаги се възприема така, защото Народното събрание е една от институциите с най-нисък рейтинг, с най-ниско одобрение от гражданите. С работата си ще се стремя да покажа, че може да бъде различно. Ще се стремя да работя в съгласие с останалите членове на ръководството на парламента, но, заедно с това, ще отстоявам принципите, в които вярвам и които отстоявам заедно с колегите ми от БСП".

Вигенин беше освободен от председателството на Комисията по европейските въпроси и контрол на еврофондовете. На негово място беше избран заместник-председателят на парламентарната група на "БСП за България" Драгомир Стойнев.

До избора се стигна, след като социалистите направиха промени в парламентарната си група и освободиха от ръководните постове досегашния заместник-председател на парламентарната група Антон Кутев и секретаря на групата Кристиан Вигенин.  БСП остана повече от година без представител в ръководството на НС, след като Валери Жаблянов беше предсрочно освободен заради изказване, че "Народният съд е необходимо и неизбежно правосъдие", а социалистите отказаха да посочат негов приемник в знак на протест. В защита на Жаблянов лидерът на БСП Корнелия Нинова тогава обяви, че няма да предлага нов заместник-председател на парламента и ще сезира Европейския съд за правата на човека. В края на юни Жаблянов беше освободен от Изпълнителното бюро на партията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Лидерът на

"Възраждане" внесе мотиви за промяна на законопроекта за доброволчеството

Парламентарната група на "Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на oбщия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание.  Закон за доброволчеството... ама друг път От партията се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Еди Рама

Албанският премиер: Всички наместници, назначени от общински кметове от управляващата партия да бъдат уволнени

Албанският премиер Еди Рама поиска всички кметски наместници, назначени от общински кметове от управляващата Социалистическа партия да бъдат уволнени до понеделник. Поводът е скандал с незаконни постройки в защитена зона - туристическото село Тет . БТА съобщава, че става въпрос за общо 340 администратори. Рама заяви, че правителството му..

публикувано на 12.07.25 в 11:03

8 отбора мерят сили в младежката игра "Преоткрий Берковица"

Младежка игра "Преоткрий Берковица" се провежда за първи път в Берковица. Участват 8 отбора с общо 25 състезатели. Голямата награда е 1000 лева Инициативата е насочена към младите хора и цели да ги ангажира с интерактивни и познавателни дейности, свързани с културата, историята и природата на Берковица. Организира се за първи път. Играта е..

публикувано на 12.07.25 в 11:00
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност

Премиерът Росен Желязков коментира получения от агенция "Scope Ratings" рейтинг от висок инвестиционен клас като "сериозен вот на доверие за българската държава, след решението да станем част от еврозоната. Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност, за по-добра бизнес среда и по-добър стандарт на..

публикувано на 12.07.25 в 10:53

За 6 месеца Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа 8 строежа и 2 производства

Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа осем опасни строежа и две производства за първото полугодие на годината. По сигнали и за трудови злополуки са направени 356 бързи проверки, което е близо два пъти повече в сравнение със същия период на миналата година. Установени са около 3800 нарушения на трудовото законодателство и на..

публикувано на 12.07.25 в 10:49