„Всички, стопанисващи дивеч, са ангажирани със заповедта на министъра на земеделието за надзор и предотвратяване на африканската чума по дивите свине. Това са арендатори на държавните ловни участъци, държавните горски и държавните ловни стопанства, ловните сдружения. Имаме достатъчно потенциал да се справим с наблюдението, което е наша отговорност“. Това съобщи пред БНР инж. Цветко Цветков, директор на Северозападното държавно горско предприятие, което обхваща и района на Плевенско, където е регистрирано огнище на чума.
Според заповедта на министъра 2-километровата зона около огнищата трябва да се обхожда ежедневно, а 20-километровата – през ден. Целта е да се констатира наличието на умрели диви свине или такива с нетипично поведение.
„Трябва да остане един брой животно на 300 хектара ловна площ. Сега при нас имаме около 14 300 преброени диви прасета, малко повече от половината трябва да бъдат отстреляни. Това трябва да стане до края на ловния сезон, който приключва в средата на януари следващата година“, допълни инж. Цветков в предаването „Преди всички“.
Инж. Цветко Цветков поясни, че ловните райони в страната ни, които се стопанисват от ловните дружини, не са устроени така, че да бъде лесно провеждан селекционният отстрел и индивидуалният лов, които се прилагат при борбата с чумата по свинете.
„Стопанисването на дивеч не значи само разходка в гората и отстрел, когато имат желание ловците. Отстрел се прави и когато има нужда. За неизпълнение на плана за отстрел могат да се налагат санкции по Закона за лова и опазване на дивеча. Санкциите са по-скоро подсещащи“.
Инж. Цветков каза още, че по всички канони на ловната наука отстрелът на дивата свиня трябва да е минимум 50-60% от пролетния запас.
Разяснителна кампания в помощ на превантивната дейност срещу разпространението на африканска чума по свинете започва от утре в Плевен.
Цялото интервю с инж. Цветко Цветков можете да чуете в звуковия файл.
Един ученик е загинал, а най-малко трима души са били ранени при нападение с нож в частно училище във френския град Нант, съобщиха информационните агенции. Местни медии пишат, че нападателят е арестуван в учебното заведение след като е бил укротен от преподаватели. Учебното заведение е било евакуирано, на мястото са били изпратени голям брой полицаи и..
Община Кюстендил ще гласува бюджета си за 2025 год. при дефицит от 4,5 млн. лева - в началото на мандата дефицитът е бил близо 6,5 млн .лева, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Преодоляна е и друга финансова аномалия - заплатите на общинска администрация вече се изплащат за текущия месец, без забавяне, отбеляза той. Дефицитът отпреди година..
МВР започва разговори с кметове на населени места за регулиране на движението на електрически тротинетки и мотори. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Мерките са заради случаи, при които групи тийнейджъри карат агресивно подобни превозни средства и провокират водачите в центъра на някои от големите градове. Автомобил блъсна..
Очаква се на управителен съвет утре да бъде освободен директорът на Столичния метрополитен Стоян Братоев. За това алармира общинският съветник и лидер на "Спаси София" Борис Бонев. Той го тълкува като саботаж в строителството на новите линии на метрото. “Безочието на Борисов и Фандъкова няма край - явно забравиха кой им построи метрото, с което..
Няма криза в управлението на София! Това заяви пред БНР Грети Стефанова от групата на ПП-ДБ в Столичния общински съвет (СОС) във връзка с излизането на "Спаси София" от коалицията и добави: "ПП-ДБ в СОС сме силна и работеща коалиция. ... Проблеми има, но те са наследени от предходното управление на града. ... Трудно се разгражда..
Българската народна банка направи вноска в полза на държавния бюджет в размер на 550 000 000 лева, съобщиха от институцията. Сумата е годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година. Освен нея, тази година се предвижда банката да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет до 250 000 000 лева.
Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90%, а 83%. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент. Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината. Членовете на ЕС обсъждат..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...