Огнян Гаврилов идва в САЩ скоро след завършването на Математическата гимназия в София. Бори се за оцеляване, но се записва да учи. След няколко години завършва право. Сега, 20 години след пристигането си в Америка, вече 40-годишният Гаврилов има адвокатска кантора в Калифорния с 2 офиса и 12 адвоката и още един адвокат, който работи в България и Белгия. Занимават се с гражданско, семейно, данъчно, корпоративно и международно право.
През 2016 г. едната от годишните награди за правосъдие - „Правосъдие зад граница“ става негово притежание, а в Калифорния миналата година печели едно от най-големите 100 дела в щата.
Другото е извън работата. Вицепрезидент е на Славяно-американската търговска палата в Калифорния. За да е в услуга на славянската общност в щата, която наброява 1,5-2 млн. души, и на 50-те хиляди българи там, а и на България.
„Търговските палати в Америка нямат достъп до държавни пари и изцяло са базирани на членски внос. Те са с цел да свързват хора или бизнеси и след това самите бизнеси се разбират как да си помагат. И другото нещо… може да имат малко политическа насока, където политици съдействат за най-различни закони, които са свързани с бизнес обстановката в държавата“, обясни той в интервю за Елена Цанева.
- Успяват ли нашите дипломати, политици, специалисти да използват максимално възможностите, които им се откриват?
- На държавно ниво, не особено. Но това не се отнася само за българите. Всички източноевропейски държави имат същия проблем… Говорим за държавно ниво. Правят някакво мероприятие или няколко мероприятия, но няма нищо след него и то е като една голяма екскурзия. Дори политици да отидат на тези мероприятия, подписват се документи, които са без стойност. И понеже нямаме представителство, да кажем на България в Сан Франциско, където би било номер едно място за инвестиции към България, защото България се развива много добре в сферата на софтуера, после нищо не се случва.
А това е идеята на такива мероприятия, да се намират инвестиции за България. Те идват правят мероприятие, което е много хубаво, много приятно. Идват президент, вицепрезидент и т.н., но след това понеже няма инфраструктура, всичко минава и заминава до другата година, когато някой друг идва на ваканция.
- Търсил ли Ви е някой за съвет какви са положителните страни на американската съдебна система, тук как се борят с корупцията?
- Преди около 2 години имаше някаква делегация от България, които бяха юристи, съдии и прокурори и ме бяха помолили да говоря пред тях в Сан Франциско. Тук съдебната система е сравнително чиста, да не кажем, че си е почти изцяло чиста, за разлика от българската. За това ги водихме по съдилища, за да се вземе по-добър пример как да се оправи нашата система в България. Защото ако се изправи съдебната система, икономиката веднага тръгва нагоре, защото хората не ги е страх да си държат парите, да правят инвестиции и т.н. Аз на тази тема говорих, и в интерес на истината беше малко разочароващо, защото след около половин час говорене, дочух на един от задните редове какъв съм бил „балък“, че вярвам, че може да се изчисти корупцията в България. Не знаех как да отговоря на такова нещо. Човекът, който го каза, не вярваше, че ще го чуя. Беше жалко, защото тези хора точно с тази цел бяха дошли тук, а те самите не си вярват, че може да се оправи.
- Как Ви изглежда делото на Кубрат Пулев за прословутата целувка, което беше в Калифорния, от професионална гледна точка?
- Първото нещо, което трябваше да се направи, е да се наеме невролог. Невролог, който да направи един доклад, в който да обясни какво се случва с мозъка на един човек, който са го били по главата 11 рунда. Той получава серия от сътресения на мозъка. Това беше първата стъпка. И съответно да се обясни, че като човек са го били по главата, всички тия сътресения на мозъка се комбинират с победата, с еуфория… Това се комбинира с културна защита. Ако се беше случило в България, с българска журналистка, няма да се получи голям скандал, ще бъде по-скоро куриоз.
Това трябваше да направи защитата. А не да се напада момичето. Не работи тук такава защита. Това е европейски тип защита, южноевропейски. В Калифорния това не работи. Това създава повече проблеми, отколкото решения.
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович . Преподавателската ѝ кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..
Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Минималното възнаграждение за лекар без специалност и за медицинска сестра да бъде 150 процента от средната заплата за страната - това предлагат в..