Вчера вечерта по покана на Столичната община се проведе обществено обсъждане за допълнение на програмата за мерките за намаляване на замърсяването на въздуха.
"Всички отговаряме за въздуха и, разбира се, някои институции имат по-голяма възможност да въздействат върху въздуха, някои имат по-малко. Поведението на хората има голямо значение, икономиката има голямо значение, климатът, географското положение, но също така и фоновите замърсявания, които нямат нищо общо със София, но идват в София от други територии, включително от Сахара, от Македония", обясни пред БНР Юлиан Попов, съветник в Европейската климатична фондация и бивш екоминистър в служебно правителство.
Два са основните източници на замърсяване на въздуха - транспортът и отоплението, подчерта той.
"Въглищата, използвани за отопление, са източник на огромен коктейл с тежки отрови. Ако не се забранят въглищата, ние ще продължим да дишаме отровен въздух. Освен това, източник на сериозни замърсявания е изгарянето на най-разнообразни боклуци."
Има много хора, които не знаят, че изгарянето на стари прозорци е опасно, защото има боя, коментира още Юлиан Попов в предаването "Преди всички". Той допълни, че електрификацията на публичния транспорт е много важна.
"На практика в София половината от пътуванията са на електричество. София е много добре позиционирана да премине към изцяло или почти изцяло електрифициран транспорт, което и ще е чисто, и ще намали вредните емисии и въглеродни емисии, и ще е тихо", аргументира се експертът.
Според Юлиан Попов е необходима сериозна регулация на паркирането в София.
"Много, много да се разшири територията на платеното паркиране. Идеята, че като имаш кола, имаш право на едни 10 квадратни метра от града, да си сложиш колата там и 95 процента от времето да не я караш, тя просто да седи, е абсурдна. Това място трябва да се плати."
Важно е да не се цапат улиците, отбеляза още Попов. "Което означава абсолютно категорично да бъдат извадени всички коли от тревните площи, защото те разнасят кал из цяла София."
Друга важна мярка, изтъкната от Юлиан Попов, е да се мият камионите, използвани за строителство на сгради.
"И да се налагат абсолютно безкомпромисни санкции за това. Когато това нещо бъде уредено, когато престанем да цапаме, тогава трябва да решим колко трябва да мием."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..