Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анегрет Крамп-Каренбауер е новият министър на отбраната на Германия

| обновено на 17.07.19 в 13:50
Анегрет Крамп-Каренбауер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новата председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подаде оставка от поста министър на отбраната на Германия тази сутрин. На церемония в президентския дворец „Белвю“ в Берлин нейното място в министерството пое лидерката на управляващия Християндемократичен съюз Анегрет Крамп-Каренбауер.

Сочената за евентуална наследничка на канцлера Ангела Меркел лидерка на консерваторите бе номинирана за нов министър на отбраната снощи, часове, след като досегашният министър Урсула фон дер Лайен бе избрана за председател на Еврокомисията. Тази сутрин кметът на Берлин Михаел Мюлер официално назначи Анегрет Крамп-Каренбауер на този пост, след като Урсула фон дер Лайен връчи оставката си. По правило официалните назначения на министри се извършват от президента на страната. Тъй като Франк-Валтер Щайнмайер е в отпуск, а заместващият го в такива случаи – председателят на горната камара на парламента Даниел Гюнтер е на визита в чужбина, се наложи церемонията да се извърши третият по ред Мюлер, който е и зам.-председател на горната камара на парламента (Бундесрата).

В церемонията участие взе и Меркел. Заради нея форматът бе леко променен и всички седяха. В последно време Ангела Меркел има здравословен проблем, който предизвиква неконтролирано треперене, когато стои дълго време права на едно място и затова официалните церемонии вече се провеждат, като участниците в тях остават седнали.

„Днес поемате един пост, който е натоварен с най-голямата отговорност – сигурността на страната ни“, заяви Михаел Мюлер, докато връчваше номинацията на Крамп-Каренбауер. За да встъпи тя официално в длъжност обаче е нужно да положи клетва  и пред Бундестага, който е в лятна почивка и затова клетвата ѝ ще бъде положена следващата сряда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на Народно-републиканската партия (НРП) в Турция Йозгюр Йозел

Йозгур Йозел отново е избран за лидер на основната опозиционна партия в Турция

В Турция главната опозиционна партия преизбра лидера си. Йозгур Йозел получи подкрепата от всичките 835 валидни гласове на конгреса на Народнорепубликанската партия при 82 невалидни.  Форумът в Анкара бе свикан извънредно като превантивна мярка срещу очакваното решение на съда за невалидност на предишния вътрешнопартиен вот от ноември 2023 година...

публикувано на 21.09.25 в 18:27
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Признаването на Палестина застрашава съществуването на Израел

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че създаването на палестинска държава ще застраши съществуването на Израел.  Великобритания призна Палестина като държава "Ние трябва да се борим - както в ООН, така и на всички други арени срещу фалшивата пропаганда, насочена към нас и срещу призивите за палестинска държава, които са опасни за..

публикувано на 21.09.25 в 17:49

Пореден протест заради безводието в Плевен

Жители на Плевен провеждат поредно протестно автошествие срещу безводието.  Областният управител на Плевен свиква заседание на Кризисния щаб заради безводието Автошествието тръгна малко след 16 часа от парк "Кайлъка". Десетки автомобили с развети български знамена премиваха през централните улици на Плевен.  Протестиращите настояха за пореден път..

публикувано на 21.09.25 в 17:22
Киър Стармър

Великобритания призна Палестина като държава

Британският премиер Киър Стармър официално обяви, че Обединеното кралство признава Палестина като държава.  Британският премиер ще обяви признаването на държавата Палестина "Днес, за да съживи надеждата за мир между палестинците и израелците и за решение, основано на две държави, Обединеното кралство официално признава държавата..

публикувано на 21.09.25 в 16:48

Пожарът край брезнишкото село Горни Романци се разраства

Пожар e възникнал над брезнишкото село Горни Романци. Горят сухи треви в земеделски имоти в местността "Мечи камък". Огънят се разраства бързо и навлиза в горска територия, каза директорът на Държавно горско стопанство - Брезник Юлий Сираков.  Екипи на Пожарната, горски служители и ловци се борят с пламъците. Очаква се в гасенето да се..

публикувано на 21.09.25 в 16:42

18-годишно момиче е с опасност за живота след катастрофа в София

18-годишното момиче, което пострада при катастрофата с двама загинали на столичния булевард "Драган Цанков", е с опасност за живота, но е стабилизирано - това съобщи дежурният лекар от болница ИСУЛ д-р Елица Иванова: Двама души са загинали при тежка катастрофа в София "Момиче на 18-годишна възраст в тежко общо състояние, беше въведена в шокова..

публикувано на 21.09.25 в 16:18
Момче край фонтана в културния център

Атина е заплашена от безводие

Специалистите в Гърция предупреждават,че Атина е заплашена от изчерпване на запасите с вода. Ако не се вземат спешни мерки, водните запаси за гръцката столица ще достигнат най-много за две години.  Продължителният сух период вече три години понижава непрекъснато нивото на водата в резервоарите. Изразходваната вода не се възстановява от валежите..

публикувано на 21.09.25 в 16:06