България и Групата на Световната банка имат устойчивото и дългогодишно партньорство, което днес продължаваме да развиваме, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с Управляващия и главен административен директор на Групата на Световната банка Шаолин Янг. В рамките на разговора в Министерския съвет премиерът изтъкна подкрепата на българското правителство за създаването на Център на Банката за споделени услуги в София, съобщи днес правителствената пресслужба.
Борисов отбеляза предимствата, които открояват страната ни и я превръщат в привлекателна дестинация за институции от ранга на Световната банка - стратегическото местоположение, стабилната политическа и икономическа среда, наличието на висококвалифицирана работна ръка, много добрата инфраструктура.
Той изрази увереност, че установяването на Центъра за споделени услуги у нас ще има положително влияние за българската икономика. По думите му това ще надгради потенциала в сектори с висока добавена стойност и ще осигури работни места за високотехнологични специалисти. В допълнение, присъствието на авторитетна организация в лицето на Световната банка в България ще издигне допълнително престижа на страната ни пред международната инвеститорска общност като атрактивна дестинация за бизнес и инвестиции.
През април тази година Министерският съвет одобри Споразумението между българското правителство и Световната банка създаването на неин център в София за споделени услуги. След като беше подписано във Вашингтон и ратифицирано от Народното събрание, споразумението вече е в сила.
Центърът в София ще осигури възможност за непрекъсваемост на дейностите по предоставяне на услуги в областта на информационните технологии, финансовия мениджмънт и управлението на човешките ресурси. Предвижда се в него да бъдат ангажирани голям брой ИТ специалисти и други висококвалифицирани и мотивирани експерти, които ще заменят и разширят услугите, предоставяни от централата на Световната банка, и ще бъдат ангажирани с разработването на продукти с висока добавена стойност.
Реализацията на проекта ще се осъществява поетапно. Началната фаза стартира през настоящия месец юли, а пълният капацитет от над 300 заети места се планира да бъде достигнат в петгодишен срок.
При ремонтите, които започнаха в кюстендилската болница, операциите няма да спират или да се отлагат, коментира за БНР управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. След 50 години отлагане и забавяне започна ремонт на операционна зала в хирургичното отделение. Оказа се, че болницата разполага с още три зали за операции и няма да има..
Малко под 11 000 са обявените в бюрата по труда свободни работни места към момента. Това сочат данните от електронната трудова борса, които Агенцията по заетостта обновява ежедневно. Предлаганите заплати за свободните позиции варират от минималната от 1077 лева до 13 000 лева за разработчици на софтуер и софтуерни приложения и анализатори...
В България се създават острови на крайна безотговорност на магистрати и държавни служители , които не понасят никакви санкции за неправомерни действия. Това мнения изрази пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи (БИПИ). Виждаме как хора се измъкват безнаказано или въобще не се разследват, как..
Над 170 петна от изхвърлен нефт и корабно гориво са регистрирани за последната година в акваторията на България в Черно море. Това показва разследване на "Грийнпийс“ - България и SkyTruth, обобщено в нова интерактивна карта. Общата площ на засечените разливи е 819 квадратни километра - територия, която е почти два пъти по-голяма от София и надвишава..
Зачестяват опитите за измама от името на НЗОК, съобщават от институцията. "В Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) продължават и дори зачестяват сигналите от граждани за получаване на фалшиви електронни писма, изпратени от името на институцията. Пиратските съобщения обикновено изискват конкретно действие от получателя, което може да..
"Победител от срещата вчера беше Западният свят, защото този път не станахме свидетели на някоя нова криза, нападение над Зеленски и общо взето аз не мога да кажа, че има победители ". Това заяви пред БНР доцент Боян Хаджиев , преподавател по международни отношения в УНСС: " Зеленски се опита да не дразни лесно избухливия, алфа поведението на..
Няколко района на украинската Полтавска област са без ток след руска атака срещу енергийната инфраструктура, съобщиха местните власти. Нанесени са материални щети на сгради, но няма пострадали при нападението. Кметът на Кременчук заяви, че е имало десетки експлозии, които показват, че руският президент Путин не иска мир. Силите за..
Да има предсрочни избори в следващите месеци е въпрос на политическо оцеляване за Румен Радев, чийто мандат изтича през есента на 2026 г. Това каза..
Промени в закона, които ще забранят на оптометристи в оптиките да преглеждат и предписват очила, предизвикаха недоволството на гилдията и от се..
С минута мълчание и на колене граждани почетоха паметта на загиналите по пътищата по време на протестна демонстрация, организирана от Сдружение..