Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крисчън Скот аТунде Аджуа - "вождът" на съвременната джаз култура

| обновено на 23.07.19 в 18:43
2
A to JazZ 2019 - Christian Scott aTunde Adjuah
Снимка: Евтим Христов

Ето че отмина онзи най-чакан летен уикенд от столичани и гостите на София. За девета поредна година „A to Jazz Festival“ беше едно прекрасно преживяване за сетивата. Фестивалът предостави на всички почитатели на джаз музиката възможността да чуят и видят на живо едни от най-актуалните представители в жанра. Тази година големите звезди бяха тромпетиста Крисчън Скот, детето-чудо (вече пораснало) Джейкъб Колиър и фънк бандата Ghost-Note, които събраха общо над 35 хиляди души в трите фестивални дни. В следващите редове ще научите малко повече именно за един от хедлайнерите на фестивала – Крисчън Скот aTунде Аджуа.

Американският тромпетист е роден през 1983г. в Ню Орлиънс. Първите си музикални стъпки прави на 13-годишна възраст, a негов вдъхновител и предводител в света на джаза е чичо му – саксофониста Доналд Харисън. Година по-късно е приет в „New Orleans Center for Creative Arts“ откъдето си спечелва стипендия за най-престижното учебно заведение за музика в света – „Berklee College of Music“. През 2005г. подписва с „Concord Records“ първият си договор като изпълнител, като още с дебютният си албум получава номинация за наградите „Грами“.

През март тази година излезе новият албум на Аджуа – „Ancestral Recall”, като тази музика беше на фокус и в участието му на откриващата вечер на “A to JazZ Festival”. В интервю за предаването „Време за живот“, Крисчън сподели част от идеите, които е реализирал с този албум.

„От една страна е нещо, което започнахме преди известно време и продължаваме да развиваме в годините, но от друга, начинът по-който го представяме е съвсем нов и различен. Албумът е създаден със съвсем друго намерение – основната ни идея е да деколонизираме музиката. Много от разбиранията, които имаме, идват от едно отминало време, в което не всички хора са считани за равни и еднакво стойностни. Това влияе на развитието на младите музиканти, защото те се учат от тези наложени им от обществото стари схващания. Това поставя пречки за развитието им, защото ограничава кръгозора им. Те слушат и възприемат по-малко музика, защото имат създадени предразсъдъци за нея още преди да са я чули. Затова и концепцията ни в този албум е да създадем не само различна музика, но и да формираме съвсем нов вид музикално възприятие.“

Музикантът произхожда от съсловието на т.нар. „черни индианци“, а албумът е вдъхновен именно от неговите предци и от техните традиции и ценности.

„Да, произхождам от обществото на т.нар. черни индианци, които обединяват наследството на африканската и индианската култури. Аз съм трето поколение лидер на едно от съсловията в Щатите, а преди мен, баща ми и дядо ми също си били. Дядо ми е бил вожд на четири от най-големите племена и никой друг американец не е постигал това. Културата ни е прекрасна. По някакъв начин, това е културата, от която произлиза джаза, защото точно тези хора са били основна част от населението на САЩ, когато е възникнал този стил музика. Дори и да не знаете много за черните индианци, може просто да се вгледате в церемониите им и невероятните традиционни одежди които носят. Или да се заслушате в музиката, която изпълняват. Там ще откриете много от основите на джаза, които го направиха толкова разпознаваем и истински. Мисля, че за хората, които не познават толкова добре тази музика, би било чудесно да научат малко повече за началото на всичко.“

В разговор с Иван Нотев, тромпетиста говори още и за уроците в живота, за сравненията между него и други музиканти, за усещането да си пример за подражание и ментор на следващото поколение джаз музиканти и за интересните и уникални инструменти на които свири, а цялото интервю може да чуете в прикачените файлове.

Christian Scott aTunde Adjuah - Her Arrival
Christian Scott aTunde Adjuah - Ritual (Rise of Chief Adjuah)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50