Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната библиотека показва духовното завещание на Васил Априлов

По повод 230 години от рождението на възрожденеца библиотеката обяви Ден на отворените врати

4
Снимка: Добромир Видев

По повод 230 години от рождението на Васил Априлов Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ организира ден на отворените врати.

От 10 до 16 часа ще може да се види отблизо оригиналът на духовното му завещание. То е написано от възрожденеца през 1844 година в Одеса.

Документът е изваден от трезора на БНБ заради 230-ата годишнина на видния български просветител. 

Завещанието, написано собственоръчно на руски е в основата на създаването на първото взаимно училище в България, предшественик на Ариловската гимназия. Друга част от парите отиват за обучението на български младежи в Одеса, припомня доктор Руслан Иванов, главен архивист в Националната библиотека. 

Според историци документът е безценен и е сравним с личните бележници на Левски, Ботев и Раковски. 

Оригиналът се съхранява в трезор на БНБ и ще бъде изваден специално за днешния ден. 

Официалното представяне на ръкописа и на фототипното му издание “Заветът” ще бъде преди обед в централното фоайе на библиотеката. 

"По принцип завещанията на българските просветни дейци и на други представители на възрожденската интелигенция, макар и кратки поради спецификата си - особен жанр е завещанието, предоставят един изключително интересен материал за реконструиране на българската народопсихология, за промените и приоритетите в ценностната система на българина в годините и, разбира се, оставят своите акценти върху обществените потребности на времето", посочи пред БНР директорът на Националната библиотека доц. Красимира Александрова.

Заветът на Васил Априлов е изключително ценен, смята Красимира Александрова.

"В 29 параграфа той изразява своята воля как да се разходват средствата, които той завещава на своя роден град, като уточнява, че не би трябвало да има географски определения за моя град, твоя град или някой - това е за България и освен това подчертава, че той прави това с идеята да подпомогне българите да достигнат останалите славяни, защото преценява в резултат на многото си пътувания (целияj му живот е изпълнен с много пътувания), че българите изостават от своите славянски събратя."

Подготвено е факсимилно издание на завещанието, което е много близко до оригинала. Издадено е в малък тираж, съобщи директорът на Националната библиотека пред "Хоризонт".

"Това фототипно издание включва два документа, които са съхранили текста на завещанието, ръкописа на завещанието в неговия реален размер и най-реалното му печатно издание на български и гръцки, което е изпълнено в Одеса в типографията на Браун през 1849 година. Изданието за наша радост е в много добро физическо състояние и всеки, който има възможност и желание да го разгледа или да закупи съответно това издание, ще се убеди колко прецизно е изпълнено то, с какъв уникален почерк е изписано от самия Априлов и наистина едно удоволствие, което всеки българин би се гордял да притежава или най-малкото да има възможност да разгледа, да види и да се докосне до него", коментира Красимира Александрова.

Завещанието, написано собственоръчно на руски, е в основата на създаването на първото взаимно училище в България, предшественик на Априловската гимназия. Друга част от парите отиват за обучението на български младежи в Одеса, припомня доктор Руслан Иванов, главен архивист в Националната библиотека.

„Сред стипендиантите са Тодор Бурмов – първият министър-председател на България след Освобождението, Райчо Каролев, който по-късно е и директор на Народната библиотека, известните просветители и общественици Сава Филаретов, Добри Чинтулов. Тук имаме дадени средства, хора, които са завършили и след това са допринесли с нещо за развитието на българската държава“, отбеляза Иванов.

Вече са готови дигиталните издания на тефтерчетата на Левски и Ботев. Преди две седмици  е издадено в електронен вариант и тефтерчето на Раковски. Трите тефтерчета заедно с техните оригинали ще бъдат показани в друг Ден на отворени врати - на 1 ноември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38