Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дмитрий Суслов: Милитаризацията на космоса върви с пълна сила

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За Доналд Тръмп водещата роля на Съединените щати в Космоса е от ключово значение. С указ през февруари президентът създаде американски космически военни сили. „С това решение показваме на нашия народ, че защитаваме интересите му, и че нашата мощ е ненадмината“, заяви Тръмп в Белия дом.

По-малко от половин година по-късно, в деня на френската революция, Еманюел Макрон също обяви революционното си намерение за свое военно командване за Космоса. „През септември 2020 г. ще създадем космическо командване в рамките на военно-въздушните сили, за да гарантираме развитието и укрепването на нашите възможности в космоса“, заяви Макрон.

Подобни амбиции има и Великобритания. Неизбежно ли е състезанието във въоръжаването на Космоса? Нашият кореспондент в Москва Ангел Григоров разговаря с Дмитрий Суслов, зам.-директор за европейски и международни изследвания във Висшето училище по икономика и експерт на престижния дискусионен клуб „Валдай“.

Дмитрий Вячеславович, в последно време от Вашингтон, Лондон и Париж се чуват гласове за увеличаване на отбранителните способности в космоса и за създаването на космически войски. На какво се дължи това военно-космическо оживление?

Мисля, че то се дължи на общата конфронтация между Русия и Съединените щати, Русия и НАТО, която се засилва в последно време. Ще напомня, че още по време на предишната Студена война, в момента, в който великите сили и човечеството като цяло получиха възможност да излязат в космоса, той веднага започна да се разглежда като театър на военни действия. Затова всъщност няма нищо ново. Единственото ново е първо, че имаме нова конфронтация, която мнозина наричат втора Студена война. Второ, новите технологии, за разлика от 60-те, 70-те и 80-те години, позволяват днес в космоса да се разполагат по-надеждни от военна гледна точка и по-опасни системи.

За съжаление милитаризацията на космоса върви с пълна сила. Общата насока е очевидна и тя е, че онези страни, които могат да си го позволят от икономическа и военно-техническа гледна точка, гледат на космоса като на потенциално бойно поле и създават космически войски. Между другото Русия е една от тези страни. Руската федерация има космически войски.

Но официално декларираната позиция на Русия е, че тя е против милитаризацията на космоса.

Русия наистина е против милитаризацията на космоса. Русия заедно с Китай неведнъж се е опитвала да постигне приемането на международно равнище на конвенции, които да забранят разполагането на оръжие в космоса. Засега това не се удава, защото Съединените щати и техните съюзници си мислят, че по силата на икономически и технологични фактори имат определено превъзходство над Русия и Китай в надпреварата за космоса.

Русия е на мнение, че разполагането на космическо оръжие е много опасно. Защото това, особено в условията на повишаване на точността на насочващите системи, увеличаване на точността на спътниците, превръща цялата земна повърхност в мишена за нанасяне на удари от космоса. Това рязко ограничава военно-стратегическото сдържане. Това е много опасно и ако милитаризацията на космоса продължи, това рязко ще увеличи заплахата от ядрена война. При изостряне на международната обстановка и Русия, и Съединените щати няма да имат друг изход освен да нанесат превантивен ядрен удар, опасявайки се, че ако се забавят с този удар, стратегическите им средства могат да бъдат унищожени с удар от космоса. Ето докъде може да се стигне.

През 1967г. Съветският съюз, Съединените щати и Великобритания подписват договор, който забранява разполагането в космоса на оръжия за масово поразяване. До каква степен този договор е гаранция срещу милитаризацията на космоса?

Не е никаква гаранция, защото самият Вие правилно казахте, че този договор забранява извеждането и разполагането в космоса на оръжия за масово поразяване. Днес стратегически свойства имат не само ядрените бойни заряди, не само оръжията за масово унищожение, а и неядрените оръжия, включително високоточните. Въпросният договор не забранява разполагането в космоса на неядрено оръжие. С помощта на неядрено оръжие могат да се решават военни задачи, които навремето се решаваха само с помощта на ядрено оръжие: унищожаване на ядрения арсенал на противника и нанасянето на непоправими икономически щети на вероятния противник.

И все пак, ще могат ли Русия и Съединените щати да се спрат в някакъв момент преди да е станало непоправимото?

Мисля, че договарянето ще бъде сложно в условията на настоящата крайно конфронтационна атмосфера между Русия и Съединените щати. Но мисля и че с времето ще се появи политическа воля за някакви макар и отделни действия за ограничаването на надпреварата във въоръжаването в космоса. Например за ограничаване на противоспътниковите оръжия. Защото другата алтернатива е неприемливото равнище на заплаха от ядрена война и неконтролираната надпреварата във въоръжаването в космоса, която никому не е нужна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за 3 системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители на..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница. Продължава натискът от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 милиона евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха двамата министри на миграцията Плеврис и на търговския флот Кикилиас. Изпълнението на тази програма включва..

публикувано на 25.07.25 в 11:26

Частичното бедствено положение остава в Средец заради пожара в склад за пластмаса

Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха.  Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..

публикувано на 25.07.25 в 11:25
Васил Пандов

Васил Пандов: Увеличението на заплатите на медицински работници с 10% е скандално

Мисля, че трябва да се намери разум. Увеличението с 10% е скандално и по още една причина. Получих данни от МЗ, какви са брутните заплати в държавни и общински болници към края на март т. г. На млад лекар е към 3400 лв., на сестра 2900 лв. Това, което предлагат управляващите, добре са го сметнали, че вече се плаща и че няма да има увеличение ли ще..

публикувано на 25.07.25 в 11:11

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа

Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа, като се съобщава за престрелки на 12 места, съобщи тайландски военен говорител. Тайландските военни обвиниха Камбоджа, че използва оръжия с голям обсег, за да нанася удари в граждански райони. Те определиха камбоджанските атаки като "варварски действия", които отнемат безмислено..

публикувано на 25.07.25 в 11:00

От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за продажба на държавни имоти

От "Възраждане" внесоха в Народното събрание проект на решение за петгодишен мораториум върху изпълнението на правителствената Програма за продажба на имоти - държавна собственост. В проекта се настоява да бъдат прекратени и вече започнали процедури за продажба. Парламентарната инициатива идва в отговор на приетите снощи на първо..

публикувано на 25.07.25 в 10:52