Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осуетиха хакерска атака срещу Комисията за защита на личните данни

| обновено на 22.07.19 в 15:05
Венцислав Караджов
Снимка: БГНЕС

Опит за хакерска атака е осуетен в Комисията за защита на личните данни, потвърди за „Хоризонт“ председателят ѝ Венцислав Караджов. Опитът е направен през безжичната Wi-Fi мрежа на комисията, което означава, че извършителят физически е бил в района на сградата ѝ, за да се опита да извърши хакерска атака в системата. Караджов подчерта, че атаката е спряна. 

Не е ясно дали извършителят е искал да достигне до информационните системи на Комисията за защита на личните данни, или само да блокира сайта ѝ, заяви за "Хоризонт" ръководителят на комисията Венцислав Караджов. Сигурно е единствено, че е бил много близо до сградата, защото е използвал Wi-Fi мрежата на самата комисия: 

"Съвсем целенасочено, саботаж е", заяви Караджов и обвърза действията на извършителя с началото на проверката при данъчните, ръководена от Цанко Цолов. Потенциалните щети за гражданите могат да бъдат много големи: "Свързани да кажем с имотни измами, сключване на договори. Изобщо всичко, което е свързано с употребата на тези данни".

Проверката в Приходната агенция ще приключи на 16-и август и може да доведе до глоба от 20 милиона евро, предупреди Цолов. От самата агенция все още работят по одита на системите си и също така не са пуснали приложението, чрез което всеки ще може да провери дали и неговите лични данни са изтекли.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Комисията за личните данни започва проверка на НАП заради хакерската атака

Екип от Комисията за защита на личните данни влезе на проверка в Националната агенция за приходите заради хакерската атака там.  20 млн. евро може да е глобата за НАП заради хакерската атака след току-що започналата проверка, която ще..

обновено на 22.07.19 в 15:04
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избори за регионални управители се проведоха в три италиански области

Една четвърт от гласоподавателите в Италия, или 15 милиона души, избраха регионални управители на областите Венето, Пулия и Кампаня. В сравнение с предишния вот, настоящия  регистрира рекордно средно ниско участие под 44% и за трите региона.  Вотът..

публикувано на 25.11.25 в 01:26

Златна монета от епохата на Фелипе III счупи европейски рекорд на търг в Женева

Голяма испанска златна монета на повече от 4 века беше продадена днес на търг в Женева за рекордните за Европа 2 817 500 швейцарски франка. 339-грамовата жълтица е била изсечена през 1609 година в Сеговия за крал Фелипе III. Тя е с номинал 100 ескудо, или..

публикувано на 24.11.25 в 23:19
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Украйна Володомир Зеленски - Вашингтон, 17 октомври 2025

Зеленски потвърди план за среща с Тръмп, но Белият дом отрича да е насрочена

Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди в редовното си вечерно видеообръщение, че планира да се срещне с американския президент Доналд Тръмп, за да обсъдят спорните въпроси по мирния му план. "Украйна никога няма да бъде пречка пред мира,..

публикувано на 24.11.25 в 23:14
Бившият директор на ФБР Джеймс Коми

Неуспешен съдебен удар по критици на Тръмп

Федерален съдия от Южна Каролина отхвърли искове на министерството на правосъдието на Съединените щати срещу бившия директор на ФБР Джеймс Коми и срещу главния прокурор на щата Ню Йорк Летиша Джеймс. Съдия Камерън Макгоун Къри постанови, че..

публикувано на 24.11.25 в 23:13

В Мадрид започна процес срещу бивш премиер на Каталуния

В Мадрид започна процес срещу бившия премиер на Каталуния Жорди Пужол. 95-годишният политик е обвинен в пране на пари.   Заради влошеното здравословно състояние на Пужол, магистратите от Висшия съд в столицата решиха делото да се проведе чрез..

публикувано на 24.11.25 в 23:04
Алваро Гарсия Ортис

Главният прокурор на Испания подаде оставка

Главният прокурор на Испания Алваро Гарсия Ортис подаде оставка. Оттеглянето му идва няколко дни след като Върховният съд го призна за виновен по дело за изтичане на поверителна информация.   В безпрецедентния за Испания процес Алваро Гарсия Ортис беше..

публикувано на 24.11.25 в 22:09
Тинеке Стрик

Евродепутати настояват за пълно замразяване на европейското финансиране за Унгария

Докладчикът за Унгария - евродепутатката от групата на Зелените/Европейски свободен алианс Тинеке Стрик, призова Еврокомисията да замрази до 100 процента от европейското финансиране на Унгария. Тя говори пред пленарната сесия на Европарламента в Страсбург..

публикувано на 24.11.25 в 22:06