Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Робърт Мълър: Русия се намеси в президентските избори през 2016 година

| обновено на 24.07.19 в 22:18
Показания на бившия спецпрокурор Робърт Мълър пред Конгреса на САЩ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият специален прокурор Робърт Мълър опроверга твърденията на американския президент Доналд Тръмп, че изготвения от него доклад го оневинява за връзки с Русия. Мълър се яви пред Конгреса, за да дава за първи път показания по продължилото две години разследване за намеса на Русия в президентските избори в Съединените щати през 2016 година. Мълър вече даде показания пред Комисията по отбрана в Камарата на представителите, а в този момент дава показания и пред Разузнавателната комисия. Бившият специален прокурор не отговори директно на дългоочаквания въпрос дали срещу Тръмп може да започне процедура по импийчмънт, но заяви, че той може да бъде подсъдим, след като слезе от поста президент:

"В нашето разследване за контраразузнаването не правя никакви заключения, нито предлагам мнения за вината или невинността по висящ случай. Не е обичайно прокурор да дава показания за криминално разследване и, тъй като аз съм в ролята на прокурор, има причини показанията ми да бъдат ограничени".

448 страници - толкова е голям доклада, който Робърт Мълър изготви след 22-месечно разследване за руска намеса в изборите. В него се заключава, че няма доказателства за сговор между Тръмп и Русия, но пък са посочени 10 случая, в които е възможно американският президент да е възпрепятствал правосъдието и разследването за руска намеса. Доналд Тръмп определи показанията пред Конгреса като „срам“ за нацията.

По време на встъпителното си изявление в правната комисия в Камарата на представителите прокурорът посочи, че доказаните в доклада му опити за руско вмешателство са били едно от най-големите посегателства спрямо демокрацията.

В своето встъпително изявление той отбеляза, че няма да може да отговори на всички поставени му въпроси, особено по отношение на така нареченото „Досие на Стийл“ (бившият служител на Ми-6 Кристофър Стийл, който е работил над съставянето на т.нар. "руско досие" на президента Доналд Тръмп).

Мълър разисква и темата за посочени в разследването опити на Тръмп за намеса. Докладът разглежда 10 епизода, които могат да се приемат като потенциално възпрепятстване на правосъдието и които могат да се превърнат в повод за започване на процедура по импийчмънт. Отговаряйки на въпрос на председателя на правната комисия на Конгреса Джеролд Надлър, Мълър потвърди, че констатациите на проведеното от него разследване не оправдават президента Доналд Тръмп, както самият той твърди, нито пък те могат да бъдат определени като доказателство, че не е имало тайно споразумение с Русия. Освен това, по думите на Робърт Мълър, е възможно държавният глава да бъде обвинен за възпрепятстване на разследването, когато напусне своя пост.

Бившият специален прокурор потвърди, че безуспешно се е опитвал в рамките на около една година да вземе интервю от президента Доналд Тръмп. Той заяви, че докладът, в който не бяха открити никакви доказателства за тайно договаряне на кампанията на Тръмп с Русия, са неговите "свидетелски показания" пред Конгреса и че той ще остане в рамките на този факт.

Президентът смята, че докладът, който заключава, че няма доказателства за сътрудничество на кампанията му с Русия, го оправдава напълно. Но пред правната комисия в Камарата на представителите Мълър отговори с „не“ на въпроса дали докладът от разследването е оправдал напълно Тръмп по въпроса за възпрепятстване на правосъдието. Руското правителство се намеси в президентските избори в Съединените щати през 2016 година по "стремителен и  систематичен начин", заяви бившият спецпрокурор Робърт Мълър в показанията си пред Комисията по съдебната система на Камара на представителите. Русия искаше Тръмп да спечели през 2016-а година, тъй като "смяташе, че може да спечели от неговата победа", обясни Робърт Мълър. Действията на Русия представляват някои от "най-сериозните" предизвикателства пред американската демокрация, подчерта той.

Още при приключване на разследването Мълър заяви, че не се е изказал конкретно по темата заради политиката на Министерството, като това е в правомощията на Конгреса.

Изслушването бе открито с изявление на председателя на правната комисия към Камарата на представителите демократът Джеролд Надлър. Надлър заяви, че темите, които ще се разискват, ще бъдат свързани с „морален дълг, интегритет и отговорност.“ 

Демократите се надяват да научат повече за посочените опити от Тръмп за намеса в разследването, но Мълър даде да се разбере, че няма да напуска очертанията на оповестения доклад и няма да коментира факти от течащи в момента разследвания, включително и за началния стадий на разследването.

Републиканците смятат, че разследването е политическа вендета, започната от служители, които не са харесвали Тръмп. Те също посочват, че президентът не е предприел стъпки, които да са причина за импийчмънт, защото в доклада липсва подобна квалификация на действията му.

Топрепубликанецът в комисията Дъг Колинс защити президента, като каза, че той е имал правомощия да спре разследването, но не го е направил. Колинс каза, че „президентът не работил с руснаците“ и „каквото и да чуем днес, няма да промени този факт“. 

Самият Тръмп определя разследването като "лов на вещици" и политическо мотивирано действие от демократи, които не са желаели да приемат победата му. Тази сутрин в Туитър с големи букви президентът написа „НЯМА КОЛИЗИЯ, НЯМА ВЪЗПРЕПЯТСТВАНЕ!“

По-късно днес Мълър ще се яви пред комисията по разузнаване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55