Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест срещу номинацията на Иван Гешев за главен прокурор пред ВСС

Още няма друга номинация за обвинител номер 1 на България

| обновено на 25.07.19 в 19:10
4
"Да, България" и "Демократи за силна България" срещу кандидатурата на Гешев. Според тях, тя е в разрез с обществения интерес и с очакванията за реформи в прокуратурата.
Снимка: БГНЕС

Протест и контрапротест се проведоха днес пред Висшия съдебен съвет заради кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор.

От „Демократична България“ поискаха от прокурорската колегия да оттегли номинацията му.

В специална декларация обаче съдебните кадровици обявиха, че няма да се поддат на натиск, а от Камарата на следователите призоваха партии и граждански организации да не се намесват в избора, който е изцяло от компетентността на Висшия съдебен съвет.

Ето как мотивира протестната проява лидерът на „Да, България“ Христо Иванов:

„Да, това е политически натиск, и то напълно заслужен. Докато тези хора не се държат като представители на своите професии, на политическите сили, които са ги излъчили, ама не на политическите партии, а на гражданите, които са гласували за състава на парламента, дотогава ще има необходимост от подобни екстрени намеси на гражданите и политически сили

„От това лъха някаква безсилна злоба“, реагира в Добрич заместник-главният прокурор Иван Гешев. „Мен не ме интересува какво ще каже една шепа от този кръг лица, мен ме интересува какво мислят българските граждани, какво мисли обикновеният българин“, добави той.

Засега Иван Гешев остава единственият кандидат за главен прокурор. Последната възможност за издигане на друга  кандидатура е на заседанието на Висшия съдебен съвет в понеделник.

Организаторите на протеста срещу номинацията му са от коалиция „Демократична България“, представители на която той обвърза индиректно с кибератаката срещу приходната агенция в телевизионно интервю във вторник. „Да, България“ и „Демократи за силна България“ се обявяват срещу кандидатурата на Гешев, защото, според тях, тя е в разрез с обществения интерес и с очакванията за реформи в прокуратурата и за справедливост.

Протестиращите заявиха на номиниралите Иван Гешев членове на ВСС, че са мафия и поискаха оставката им, ако не оттеглят номинацията. Те настояват за нова процедура по номинация, в която главният прокурор Сотир Цацаров да не участва. 

Абсолютно недопустимо е Иван Гешев да стане главен прокурор, заяви лидерът на "Да, България" Христо Иванов, който съобщи, че ще внесе искане за неговото дисциплинарно отстраняване: "Надявам се някой в тази сграда да стартира дисциплинарно производство срещу Гешев" и изброи причините – начина на водене на делото на КТБ, ареста на бившия кмет на "Младост" Десислава Иванчева. "Изборът на Иван Гешев за главен прокурор е насрочен за 24 октомври. От сега искам да обявя протест пред сградата на ВСС на 24 октомври, ако дотогава той не бъде отстранен. Искам да знаят, че няма да могат да се съберат и да го гласуват, без гражданите да им кажат какво мислят и да им кажат, че са мафия, и да поискат техните оставки".

Ето какво каза един от протестиращите:

„Полезен ход е да бъде оттеглен господин Гешев поради непригодност. Това трябва да стане още днес на заседанието на ВСС, след което министър Кирилов да предложи няколко имена, които са съгласувани с гражданите. Не можем да предвидим дали ще се получи друга номинация, но сме сигурни, че правосъдният министър трябва да бъде изслушан от активна страна в тази посока. Още днес трябва да бъде оттеглен господин Гешев поради непригодност, това е човек, който нарушава всички висши стандарти на магистратите, който разсипа КТБ делото и прикрива Пеевски и работи за Пеевски – Борисов, но то е неговото назначение да бъдат прикрити престъпленията на премиера Борисов и Делян Пеевски“.

В същото време контрапротестиращи се появиха с плакати "Оставка на Лозан Панов, слугата на олигархията", "Да спрем политическата намеса в прокуратурата", "Слугите на Иво Прокопиев не искат Иван Гешев за главен прокурор". От тяхно име никой не пожела да говори за Националното радио. "Платени са вън" беше призивът към тях на организаторите на протеста на "Демократична България" и събралите се граждани. Трамвайното движение през цялото време е спряно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09

Кметовете на Благоевград и Симитли с инициативен комитет за изграждане на яз. "Ракочевица"

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..

публикувано на 07.02.25 в 11:43
Томислав Дончев

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..

публикувано на 07.02.25 в 11:06
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15