„Черно море е уникално създание на Земята. Май няма друго такова море с такива свойства“, изтъкна той. Сероводородният слой, простиращ се от около 100-200 метра надолу, до дъното на морето, се превръща в „консервант“ на всякакви археологически находки, посочи проф. Рангелов в предаването „Нощен хоризонт“.
На дъното на морето - кораби и газ хидрати
„Нашите морски археолози откриват кораби на по 4-5 хиляди години, запазени така, както са се потопили по онова време, когато ги е срещнала буря или по някаква друга причина.“
По дъното на Черно море има наличности на огромно количество газ хидрати - неизчерпаем енергиен източник, за който все още липсва технология, която да го прави използваем, посочи проф. Рангелов, който прогнозира, че скоро това може да се промени.
„И се стигне до това, че Черно море е било едно сладководно езеро, което се е наводнило, тоест увеличило е площта си с около една трета, преди около 10-12 хиляди години, когато става пробивът през Босфора и водите на Мраморно и Средиземно море нахлуват в Черно море. И тук се ражда първата грандиозна загадка, върху която учените спорят до ден днешен – дали това е станало бързо, внезапно, колко бързо или напротив – постепенно-постепенно. Американските учени извадиха хипотезата, че това е прототипът на древния потоп, библейски и че е станало доста бързо. След това се намериха данни, че ситуацията се е променяла все пак в рамките на стотина хиляди дни.“
Смята се, че нахлулите солени води са запечатили с горния слой солена вода всички сладководни води и органиката, която се е намирала в тях и по този начин са предизвикали генерирането на сероводорода, унищожил всичко живо и консервирал археологическите паметници.
Археолозите откриват следи от наколни жилища
В момента археолозите намират на дъното на морето колове от наколни жилища, което значи, че хората по онова време са строили жилища на сушата, защото са били заплашени от наводняване, но в никакъв случай не са закопавали тези колове в открито море, допълни геофизикът.
Наскоро проф. Бойко Рангелов е оглавявал вече традиционната лятна практика на студентите, финансирана от Американското геофизично общество. Тазгодишните занимания в района на Ропотамо били насочени основно към геофизиката в археологията.
Проф. Рангелов потвърди, че интересът на учените към Черно море расте, а с развитието на технологиите възможностите на геофизиката се разширяват значително. Докато преди изследване на полеви обект е отнемало седмици или месеци, сега с помощта на съвременната апаратура в ръцете на студентите, измерването се измерва за ден-два.
„И директно компютърът чертае картата, върху която се вижда има ли нещо под земята, би ли могло да представлява интерес за археолозите или не. Съвременната апаратура е високочувствителна и дава възможност за намирането на игла в купа сено.“
Проф. Рангелов припомни, че българо-английската експедиция от миналата година за картиране на южната част на българския шелф е изследвала динамиката на морето в последните десетина хиляди години и връзката с човешката цивилизация през това време.
Геодинамиката на океаните е в основата на климатичните промени
В големите си дълбини Черно море има водни слоеве, които не са се обменяли вероятно вече няколко десетки хиляди години, отбеляза ученият. „Но по-интересна е тази част от морето, която живее, която диша, която предизвиква всичко това, за което учените днес проявяват грандиозен интерес“, смята проф. Бойко Рангелов.
Геодинамиката на морето е много важна, климатът се определя предимно от водните басейни на Земята, подчерта той. „Всичко това, на което сме свидетели сега – бури, урагани, големи дъждове, градушки, други бедствия – се генерират, се раждат от промени в океаните и моретата.“
Трусовете във водата се наричат моретресения. В българския език нямаме такова разграничение, но някои езици имат, поясни още специалистът. Трусовете под водата например предизвикват други явления – такъв е случаят с придвижването на огромни подводни свличания по дъното, които след време се издигат над водната повърхност – турбидити.
„Такава е обстановката например на българската база в Антарктида, където основната част от седиментните скали, разкрити там, представляват дънни турбидити още от времето, когато са живели динозаврите, поради което са запазени и различни фосилни останки в тези турбидити, което българските учени откриха.“
Геофизикът даде пример и с вълните цунами, които нарече „най-жертвопредизвикващото явление в писаната история на човечеството“. „Този трус, който стана в района на остров Суматра, предизвика тези огромни вълни с височина 30-40 метра на места, които засегнаха 12 страни и три континента и предизвикаха поражения за над 150 млрд долара.“
Има документирани 27 случая на цунами в Черно море
Проф. Бойко Рангелов изучава вълните цунами в Черно море от 1980 година. Досега в исторически аспект са документирани такива 27 случая, уточни той. „Вълни цунами в Черно море е имало. В някои случаи те са достигали височина 3-4-5 метра и затова има ярки доказателства.“
Най-дълбоките части на Черно море са около 3 хиляди метра под повърхността, или колкото е висок Мусала на сушата, приблизително толкова е дълбоко то.
Проф. Рангелов разказа още, че на попаднала му средновековна карта от 14-15 век е бил ясно отбелязан остров в морето точно срещу Аладжа манастир, Варненско. Как е изчезнал островът?
„Има различни хипотези. Едни казват – голямо свлачище го е вкарало по-надълбоко в морето. Такова явление има – някъде III век пр.н.е. в района на Каварна. Тогава цялото пристанище на древната гръцка колония Бизоне вследствие на трус, който генерира огромно свлачище (то личи и до ден днешен – хълмът Чиракман е абсолютна илюстрация за това), цялото брегово съоръжение, всички портови съоръжения са потънали на дълбочини до 3-4, на някои места до 7-8 метра и те се виждат и сега – леководолазите влизат навътре и виждат тези древни пристанищни съоръжения.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..