Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Николов-Дизела започна опита за рекорд по Е4 (видео)

| обновено на 01.08.19 в 13:04
Стартът на Кирил Николов в Драгалевци.
Снимка: XCoSports


Точно в 12 часа от площада в столичния квартал Драгалевци Кирил Николов-Дизела стартира опита си за рекорд по международния пешеходен маршрут Е4.
Финалът трябва да бъде на Гоцев връх в планината Славянка. Дизела ще се опита да измине 240-километровото трасе, което е с висока трудност и голяма денивелация - близо 14 000 метра, за по-малко от две денонощия. (Сегашният рекорд е 2 дни, 22 часа и 44 минути - поставен е през 2017 г. от Боян Дочев.)

Освен че е сред най-добрите състезатели в света по скайрънинг, Кирил Николов е известен у нас с успехите си в ориентирането, но също и с рекордите си: измина Ком-Емине за 4 дни и 13 часа, изкачи 5-те най-високи върха на 5-те най-високи планини в страната за по-малко от 23 часа, изпревари и Драгалевския лифт. 

Сега се отправя към Е4, чийто български участък е известен като "Петте планини" - Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Очаква най-трудно да бъде в някои части на Рила и Пирин, особено нощем, защото ще бяга почти без да спира по технически сложни терени.
Дизела минути преди началото.
Екип от няколко души ще го подкрепя, включително пейсъри, които ще му помагат за поддържане на темпото. В екипа на Дизела е и участничката в три зимни олимпийски игри и рекордьор на Ком-Емине за жени - Антония Григорова. 

Придвижването може да се наблюдава на живо тук.

Интервю с Кирил Николов чуйте в звуковия файл.

Видео от старта на Дизела.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След пожара в Костинбродско: пепел, загуби и нерешени проблеми

Само преди дни Костинбродско пак горя - между селата Градец и Царичина. Три седмици минаха обаче от големия пожар, когато съвсем за малко селата Опицвет, Безден и Богьовци се разминаха с огъня, който тръгнал, твърдят жителите на района, от учебни стрелби на близкия полигон Сливница.  Когато кметът на Опицвет Гергана Величкова видяла пожара, й..

публикувано на 12.08.25 в 11:42

Телемедицината в България - между сигурността и достъпа

Може ли да се прави преглед от разстояние, без да има интернет връзка ? Това е поводът да разгледаме новата наредба за телемедицина .  Законодателят се опитва да регулира тази дейност, станала популярна покрай Covid пандемията. В рамките на обществен дебат по темата, най-коментирани бяха техническите изисквания .  Хубаво е прегледите от..

публикувано на 12.08.25 в 10:28
д-р Владислав Андонов, ортопед и гръбначен хирург

Д-р Андонов: Физическите тренировки трябва да са интересни, за да ги правим редовно

Ежедневните тренировки не водят до по-бърз ефект за тялото ни през лятото – организмът ни има лимит, който може да понесе и да се възстанови, а прекрачването му води до умора. Това разказа в интервю за "Хоризонт" д-р Владислав Андонов, ортопед и гръбначен хирург, със страст към спортната медицина. Д-р Андонов работи с различни хора – от..

публикувано на 10.08.25 в 06:10

Няма установен умишлен палеж в област Пазарджик за тази година

31 досъдебни производства за причиняване на пожари по непредпазливост са образувани в област Пазарджик от началото на годината. По-голямата част от тях са причинени през последните два месеца.  Към момента няма установен умишлен палеж. Заради умишлен палеж изгоряха 50 декара сухи треви и горска растителност в Тервелско В сравнение с миналата..

публикувано на 09.08.25 в 11:20

Броени дни до OPEN BUZLUDZHA 2025

Разнообразни музикални изпълнения ще има в трите вечери на предстоящия фестивал Open Buzludzha, който ще се състои от 15 до 17 август край монумента  "Бузлуджа" . Организаторите са фондация "Проект Бузлуджа". Това е петото издание на фестивала, като тази година той е с вход свободен по повод десетата годишнина на фондацията, която работи..

публикувано на 09.08.25 в 10:01
ХІII Национален събор на народното творчество в Копривщица

ХІII Национален събор на народното творчество в Копривщица

Над 6 000 участници от близо 800 формации се очаква да вземат участие в Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица , който ще се проведе до 10 август. В Националния събор на народното творчество в Копривщица ще вземат участие носители и наследници на локално нематериално културно наследство – певци,..

публикувано на 09.08.25 в 08:52
Бойко Димитров

Бойко Димитров: Екипът на Васил Терзиев не се е разпаднал

"Още в началото на мандата в Столична община бяхме наясно, че ще сме в много трудна ситуация и особено за мнозинството ". Това обясни пред БНР  Бойко Димитров , общински съветник от ПП-ДБ: "То се видя, че за определени неща може да се намира мнозинство, но когато се засягат икономически интереси, то е почти невъзможно , тоест там си има една..

публикувано на 08.08.25 в 15:04