Деца от Велико Търново, родени чрез процедури ин витро, се включиха в благотворителен концерт в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Семейства, които са извървели трудния път през годините в борбата да имат своя рожба, разказаха историите си, за да вдъхнат кураж на бъдещите родители. През последните десетина години с подкрепата на общинската програма „Ин витро“ в Община Велико Търново са родени близо 60 деца. Благотворителната инициатива беше организирана от фондация „Искам бебе“.
Повече от 200 хил. български семейства от години водят битка, за да сбъднат мечтата си за свое биологично дете. За финансирането на процедурите ин витро помагат държавата, общините и фондация „Искам бебе“. За да дадат кураж на бъдещите родители, в благотворителен концерт в подножието на паметника „Асеневци“ във Велико Търново пяха деца от четири местни музикални студия и продаваха рисунките си. Няколко от тях са родени чрез процедури ин витро.
„Аз се включвам в този благотворителен концерт, защото не достигат пари. Не всички семейства имат възможност да платят това скъпо лечение. За мен тази кауза е нещо добро, в което могат да се включат всички“.
„Искам да изпея една песен, за да се родят още деца“.
„Може би днес ще стане това. Това всъщност е добра кауза, за да могат да имат бебенца“.
А пътят до дългоочакваното бебе за двойките с репродуктивни проблеми е дълъг, тежък и труден. Захари Мишев и съпругата му Таня 9 години са опитвали да имат свое биологично дете. Днес са родители на 11-годишна дъщеря, зачената ин витро, и 8-годишен син. „Нужна е вяра и кураж“, разказва историята си Захари Мишев:
„Опитахме какво ли не, ходили сме на билкари, на рейки, на йога инструктори, опитвали сме инсеминации и не се получаваше. Накрая вече се решихме на стъпката за ин витро, но водещо през цялото време беше, че трябва да се подходи към цялата процедура с нестихващ оптимизъм. Беше ключов моментът, когато стимулацията на Таня приключи и изведнъж лекарите свикаха консилиум, тъй като не бяха доволни от резултатите. Те с унил вид ни предложиха да спрем процедурата. Бях през цялото време оптимист и дори не съм се замислял за момент, че може да не стане, и казах – не, продължаваме. Това се оказа повратният момент в цялата история, защото от първия опит процедурата успя и имаме нашата прекрасна Розана, а после вече, когато нещата се успокоиха, малкият Ванко я последва след по-малко от три години“.
Подкрепата на Захари е била безрезервна и несекваща за Таня по пътя със сълзи и надежда, за да го има желаното първо дете. Благодарение на подкрепата, която срещнала от съпруга си, днес и Вероника Михайлова, която е и координатор на фондация „Искам бебе“, се радва на своята рожба:
„Моят син вече е на почти шест години. Минах по един сравнително благоприятен път в сравнение с други двойки, които познавам. Ин витро той се роди от третия опит. Щастлива съм и продължавам с него и със щастието си, и с подкрепата на приятели, съмишленици и най-вече на съпруга ми, който ме търпи, да помагам на други такива двойки. Не бива да се отказват. Все още хората се притесняват гласно да кажат, че имат проблем. Съветвам такива двойки, които имат проблеми с репродуктивното здраве, да не крият в себе си, а да споделят и нещата ще бъдат по-добри“.
Десетки семейства от Велико Търново се включиха в благотворителната инициатива, за да подпомогнат финансово двойките, които се борят за свое дете. Сред подкрепящите е и Мирослав Дечев, който също има своята история за ин витро:
„Ние, с моята приятелка, бяхме тръгнали по този път през 2016 година. Успешно стигнахме до лечението, но не създадохме семейство. Поради едни или други причини се разделихме, но след това преминаване на успешно лечение моята бивша приятелка вече има страхотен син, да, от друг татко е, но въпросът е, че тогава аз я подкрепих и много се радвам, че тя така стана майка“.
Даряваме усмивка и надежда, защото децата са смисълът и щастието, споделиха великотърновци:
„Йордан Якимов се казвам, 10 години със съпругата ми нямахме деца. Не е с ин витро, но ходене по мъките и моята дъщеря Божидара, Божи дар, се роди и така ще подкрепим други деца да има, да се раждат“.
„Казвам се Емилия Петрова Живкова и съм майка на две деца. Подкрепям каузата, защото вярвам, че всяко семейство има и трябва да има шанса да има дете, защото това е най-ценното, най-голямото богатство. Това, което ни прави хора, е да се подкрепяме“.
„Казвам се Христо Момински и подкрепям каузата за бебета ин витро, защото, когато има нужда от помощ и има варианти за тази помощ, трябва да се възползва всеки“.
„Казвам се Кремена Пущиева и подкрепям тази кауза, защото вярвам в смисъла на живота, а това са децата и искрено съчувствам на хората, които преминаха през ада, за да сбъднат тази своя мечта. Шапка им свалям и дълбоко им се покланям“.
За да подкрепи двойките с репродуктивни проблеми от община Велико Търново, фондация „Искам бебе“ организира през август неделни благотворителни базари в парк „Марно поле“ в старата столица. На тях ще се продават ръчно изработени предмети и дарени запазени детски дрешки и обувки. От началото на годината фондацията е дарила по 2 хиляди лева на три двойки от региона. Парите са събрани както от базари, така и от съвместни акции с Общината и младежите от Ротаракт клуб.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..