Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сокотра - невидимият остров или капсула на времето

Близо 70 на сто от видовете на острова са без аналог другаде по света

Румяна Христова и Георги Кожухаров ще представят в документалния си филм артистичен и мистериозен поглед към Сокотра
Снимка: Георги Кожухаров

Остров Сокотра е част от Йемен, където се преплитат интересите на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Войната там продължава от 2015 година насам и макар на острова да не е имало размирици, конфликтът го е направил още по-трудно достъпен и изолиран, превръщайки го в невидим остров и своеобразна капсула на времето. 

На 6 август от 19 часа във „Фотосинтезис арт център" в София фотожурналистът Георги Кожухаров и екскурзоводът и пътешественик Румяна Христова ще представят късометражен документален филм за пътуване до Сокотра. 

"Това, което искахме да представим е един малко по-мистериозен поглед над острова. Не е класически документален филм, почти липсва говор", обясни пред "Хоризонт" Румяна Христова. В лентата е включена историята на жена, която се бори да запази земята си, разположена в живописна лагуна, както и образ на човек, който все още живее в пещера. "Един малко по-артистичен поглед сме се опитали да представим. Късометражният филм е черно-бял", допълни тя.

"Островът в момента е със забранен достъп за журналисти. Поради тази причина трябваше да се представим за антрополози, написахме си фалшиви писма от български университет и така тръгнахме за Оман, защото единственият начин  в момента да се стигне до Сокотра е с плаване от Оман на нелегален кораб, който плава под индийски флаг - товарен кораб пълен с цимент. И така, с пристанищни агенти се уреждат нещата, къде легално, къде не. Качват те на кораба и след три дни плаване се озовавате на Сокотра", разказа Румяна Христова.

Когато пристигнали близо до острова, прекарали първата нощ на кораба, а след това с рибарска лодка ги стоварили на плажа, където вече ги очаквали саудитски войници, които контролират пристанището, летището и се грижат за сигурността на острова. След проверка на багажа ги допуснали до острова. 

Снимка: Георги Кожухаров

Прекарали на Сокотра малко повече от десетина дни. Заснели са прочутите драконови дървета, изобразени и на герба на Сокотра. 

"Сокотра наистина е някакво тотално различно късче земя от всичко, което аз съм виждала и вярвам във всичко, което има навсякъде по света. Там природата е ендемична на 70 процента, което значи, че повечето ендемични видове не се срещат никъде другаде. Да, в това число може би най-известни са драконовите дървета, които наистина са са сюреалистична картинка", сподели Христова.

"Ние успяхме да посетим единствената гора от драконови дървета, в света, която изисква един 3-4 часов преход, за да се достигне. В самата гора все още живеят бедуини, които просто се занимават с овцевъдство и живеят в тотална изолация от останалия свят. Гората наистина беше приказна. Дърветата наистина са много, много интересни. Като праисторически гиганти, които за жалост са на изчезване, защото просто няма млади дървета на острова. Причината не е известна. Има различни теории - една от тях е, че заради свръхпопулацията на кози на острова, младите дървета не могат да оцебеят, защото биват изядени. Другата теория - климатичните промени, които неминуемо засягат и острова, особено последните години."

Чуйте повече за Сокотра в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35