Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за цигуларя Георги Бадев

Георги Бадев
Снимка: личен архив

На 24 юли се навършиха 80 години от рождението на големия български цигулар Георги Бадев, отишъл си от този свят на 30 юли 2015 г.

Изключителен инструменталист, той завладява публиката с искреността на своята интерпретация, с виртуозна техника и красив тон. Неговият репертоар включва 30 цигулкови концерта, сонати, пиеси, той е първият изпълнител у нас на концертите за цигулка от Албан Берг, Бела Барток, Игор Стравински, Константин Илиев. Гостувал е на 4 континента: Европа, Азия, Африка и Америка, и навсякъде неговите изяви предизвикват огромен интерес. Много често той е солист в задграничните турнета на Софийската филхармония по цял свят. И като педагог той получава признание - не само у нас, но и в далечна Япония.

Георги Бадев е роден във Видин. 6-годишен започва да учи цигулка при вуйчо си Петър Хаджиангелов, а през 1952 г. печели първа награда на Второто общобългарско състезание за деца и юноши и постъпва в Интерната за даровити деца и юноши в София. Там той среща проф. Владимир Аврамов - негов учител и духовен баща. Първата концертна  изява на Георги Бадев е в Русе - през 1953 г. свири под диригентството на Добрин Петков. Завършва Музикалната академия през 1961 г. и веднага започва преподавателска дейност. В този период печели редица престижни международни награди от конкурси като "Кралица Елизабет“ в Брюксел, в Монреал, Канада. Започва бляскава кариера на концертиращ цигулар. През 1971 г. специализира при Исак Щерн в САЩ. От 1990 г. води майсторски клас в академия "Мусашино" в Токио. За този период от живота си и за духовната връзка с проф. Аврамов Георги Бадев разказва в интервю, съхранено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30