Американският президент Доналд Тръмп обяви днес, че Вашингтон и Брюксел са постигнал споразумение за търговията с говеждо, което отдавна е блокирано от пазарите на Евросъюза заради притеснения от употребата на хормони от производителите в САЩ, предаде АФП.
„В година първа безмитният американски износ на говеждо в ЕС ще се увеличи с 46%“, обяви Тръмп в Белия дом и допълни, че за 7 години вносът ще се увеличи с още 90 на сто.
Той определи постигнатото споразумение като „пречупване на бариерите, които поставя ЕС“. Според него заплахата за увеличаване на митата върху вноса на европейски автомобили е ускорила постигането на споразумението.
„Европейският съюз е много труден за преговори. Митата върху автомобилите никога не са слизали от дневния ред. Съюзът издига огромни бариери пред нас, но с говеждото месо успяхме да пречупим първата, може би защото заплашвам, че ще въведа мита върху автомобилите. Знаете, за тях това е най-важното“, заяви Тръмп.
„Това е огромна победа“ за американските животновъди, каза още президентът на САЩ и добави, че „американското говеждо е най-доброто в света“.
Принципно споразумение бе обявено в средата на юни. Договорено от името на 28-те държави членки от Европейската комисия със САЩ и основните чуждестранни доставчици на говеждо, то предвижда по-голяма квота за „висококачественото“ американско говеждо, т.е. месо, което не е третирано с хормони.
Горски пожари бушуват в района на язовира "Салихлер", на около 15 километра от град Чанаккале, и в района на село Чамлъджа в южния турски окръг Мерсин, предава Анадолската агенция. По информация на местните власти в окръг Мерсин, заради разпространяването на пожара са евакуирани селата Къртъл, Балендиз, и Имамушагъ, като в борбата с огнената стихия..
Увеличава се напрежението сред фермерите заради бума на заразни заболявания по животните. На кръгла маса, организирана от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, фермери декларираха, че повече няма да допуснат ветеринарните власти да евтаназират животните им. Заради шарката по дребните преживни животни у нас до момента са убити над 13..
Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, свързан с правата по представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите. Създава се специална уредба относно представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите. С промените ще се акцентира на въпроси,..
Покрив на новострояща се сграда се запали в следобедните часове в столичния квартал "Овча купел". На място са изпратени четири екипа на пожарната и 12 служители. Огънят бързо е локализиран и се доизгасява. Няма пострадали, съобщиха от пожарната.
"Да ориентираме работата към това да носи по-висока производителност и резултати, а не да имаме твърде формално и консервативно отношение към работното време и мястото на упражняване на дадена професия". За това призова в ефира на БНР Деница Сачева, председател на социалната комисия в парламента. Тя излезе с предложения за законови промени,..
Министерският съвет одобри изменение на условията за предоставяне на заем на "Булгаргаз". Приет е и проект на допълнително споразумение за изменение на договора между Министерството на енергетиката и "Булгаргаз" ЕАД за предоставяне на заем за закупуване на природен газ и за осигуряване на оборотни средства на дружеството. От кабинета..
Мъж от Пловдив е задържан заради подадения фалшив сигнал на телефон 112 за това, че се очаква проблем на борда на самолет от София до Лондон, научи БНР. Заради сигнала самолетът беше отклонен от въздушното пространство на Чехия и ескортиран от германски изтребители. По случая е образувано досъдебно производство. Изясняват се мотивите на мъжа...
Ще успее ли Столичната община да придобие амфитеатър, който се намира върху парцел от списъка с държавни имоти с отпаднало предназначение,..
Инцидент по време на жътва в землището на село Гарван отново поставя на дневен ред въпроса за справедливостта и правилата при кризисни..
"Тази свинщина, която се случва по нашите пътища – българските граждани трябва да се събудим и да дадем червен картон на тези, които управляват..