„Морето е интересен феномен. Самото място носи енергия и насочва мисълта. Край морето чувам себе си, тъй като то ми създава спокойствие“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ Антон Георгиев. Дебютната му книга „Морски записи“ вече е на пазара и обединява разкази, поезия и мисли, вдъхновени от живота между морето и града.
„Идеята на „Морски записи“ е да разкаже за морето, което е вода-огледало на чувства, универсални за всички хора“, допълва авторът, който определя себе си не като писател, а като човек, който умее да борави с думите.
„Обикновено започвам с идея, с дума… Впечатлен съм от класическите форми, от изчистеността на изказа. Има място за семпли и красиви думи“.
Според Антон бурните моменти дават детайли на живота и чрез тях човек се изпълва с различни преживявания. Но това, което го държи здраво, са универсалните опори - любовта и близките хора, дали му чувствата, изразени в записите.
Началото
Първият повей на вятъра в платната на „Морски записи“ е някъде в началото на лятото на 2013 година, когато Антон и „неговото морско момиче“, както описва жената до себе си, решават да започнат малък бизнес в Созопол. Тогава от един просто преминаващ турист той се превръща в човек, който започва да усеща пулса на морето, пулса на самото лято и неговите нюанси – ранно лято; хора, които идват и си отиват; местни образи.
„Първите ми истории са обобщение на чувства, свързани с морето, на мои лични чувства. Постепенно се натрупаха детайли от истории, които съм чувал и започнах да ги записвам… Обичам да говоря с възрастни хора, защото те пазят невероятни истории“.
И така морските записи на Антон намират своето място и своята аудитория в социалните мрежи, за да минат едно-две лета и да се разположат удобно върху страниците на книжното тяло, достъпно вече в книжарниците.
Писането
„Писането за мен е удоволствие и намирайки време да пиша, намирам време и да си почивам. Писането за мен е разтоварване. Никога не сядам да пиша насила, чакам да се появи чувство, усещане, спомен“, споделя още Антон.
През символизма на морските записи той се опитва да изрази искрените си чувства, защото, както сам казва – „добрите автори са тези, които са искрени, затова вдъхновението и искреността са двете неща, които следвам“.
„Опитвам се, освен отделни красиви текстове, да нарисувам един цял свят… „Морски записи“ един път са поезия, един път са мисъл, след това разказ. Част от разказите са символични, други тъжни, има и хумористични. Това разнообразие не ме плаши. Понякога успявам да кажа нещо с една мисъл, друг път пиша стих, в който няма никаква рима, но самата мелодия и звучност го превръщат в стих“.
Роман?
„Защо, не. Той изисква неизбежна дисциплина, надявам се един ден да я имам. Мога да изляза от кратките форми. По-скоро бих потърсил темата за романа си и тогава той ще започне да се гради“.
Рекламата
Рекламата е съществена част от живота на Антон Георгиев, защото днес тя е неговата професия, която му дава големия ключ за писането и за концептуалното мислене.
„Опитвам се да прилагам това, което съм научил в работата си, в изграждането на концепции, без да го пресилвам, в текстовете, които пиша. А писането на поезия и разкази започна да помага на работата ми. В рекламата писането е свързано със стрес, срокове и с опит да вкараш много неща в малко думи“.
Книгите
Антон Георгиев обожава книгите:
„За мен книгата тежи. Книгите са изключително нещо. Книгата ми дава начална и крайна точка, тя е предмет, изграждам емоционална връзка с нея. Обичам книгата. Започнах да си купувам изключително много книги… Имам чувството, че съм изгубил много време в малко четене. Затова започнах с бързи темпове да наваксвам“.
Любим автор на Антон е Райнер Мария Рилке. Неговите „Писма до един млад поет“ са „един изключителен труд“ според автора на „Морски записи“.
Антон не спира да чете и да се забавлява с Джером К. Джером. Повлиян е от Йордан Йовков, от Елин Пелин. Чете Чехов. Обича и Хемингуей, харесва неговия „хубав суров изказ, неговата искреност“.
Според Антон Георгиев, ако хората намалим с 1/3 времето, което прекарваме на смартфоните си, „ще прочетем едни 50 книги от раз“.
„Хората имат интерес и жажда да четат, това е доста хубаво“.
Морето също е и...
... „една чудесна врата към гледането на звездите“.
„Морето носи хубава магия, свързана с гледането на звездите. В средата на август е метеоритният поток Персеиди, който е изключително красив. Да си намериш едни тъмни скали и да ги гледаш!“.
Морето на Антон е за четене в инстаграм и във фейсбук.
Замърсяването на водата
Морето е любов, но и отговорност. Затова Антон не само пише за живота край брега и във/над водата, но и застава зад каузи, свързани с тяхното опазване.
„Още от началото се опитвам „Морски записи“ да не е нещо традиционно и да следва някаква завършена форма. Започваме партньорство със Surf Riders - София, една организация, която се грижи за опазването на плажовете, за почистването на водите, не само на морските, но и на речните. Наскоро се свързахме с тях, засега имаме предварителни разговори. Но искам да им помагам информирано за това как да пазим морето, преведено на езика на „Морски записи“ и казано по един въздействащ начин. Дори вече написах – „остава ти се, но не оставяй нищо след себе си“.
Интервюто с Антон Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..