Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миряна Илчева, ЦИД: Не може да се каже, че името на Пламен Георгиев е изцяло изчистено

Пламен Георгиев
Снимка: БГНЕС

Законът е относително категоричен и г-н Георгиев най-вероятно, даже сигурно, ще бъде върнат на магистратско място в Специализираната прокуратура, но наследството, което той оставя (в Антикорупционната комисия б.р.) е сравнително тежко. На фона на декларираните и огласени проверки и действия на мегаинституцията, на фона на непрекъснато увеличаващите се правомощия и планове за увеличаване на тези правомощия, всъщност резултатите не са толкова безспорни, нещо повече - те са белязани с редица нарушения на правата на човека.

Това каза пред БНР Миряна Илчева - старши анализатор от правната програма на Центъра за изследване на демокрацията по повод днешното извънредно заседание на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, на което ще се обсъжда молбата на Пламен Георгиев за възстановяване на длъжност прокурор в Специализираната прокуратура:

„Господин Георгиев се връща в Специализираната прокуратура без докрай да са приключени проверките срещу него, а само данъчната проверка, за която медиите припомниха, че КПКОНПИ е проверявала в скоро време финансовия министър, така че са съмненията около неговата работа, съмненията около прословутия вече "Апартаментгейт" остават. Налице е и процедурният въпрос как господин Георгиев ще работи по всички файлове, по всички преписки, по които е работено или от самия него или от негови подчинени“.

Според Илчева завръщането на Георгиев в спецпрокуратурата носи „някои правни и още повече етични проблеми“. В предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ тя изтъкна:

„Не само проверката на прокуратурата, а проверката относно сградата, където живее господин Георгиев във връзка с прословутия "Апартаментгейт", проверките не са приключили и не може да се каже, че неговото име е изцяло изчистено“.

Масовизирането на подкрепата за Иван Гешев от страна на ректори на висши учебни заведения според нея е „белег за недопустимото навлизане на прокуратурата във всички сфери на обществения живот“ и нейното държание на практика като политически като играч:

„Както вече споменаха и опозиционни гласове в магистратските среди, разполагането на съществена част от дебата по кандидатурата на господин Гешев в летния сезон говори за известно неглижиране на важността на този дебат. Дебат, разбира се, ще има, но той ще е, вероятно, както обикновено в средите на неправителствените организации, в средите на опозиционните гласове сред магистратурата, в средите на анализаторите, но дебат на обществено ниво едва ли би могъл да се очаква“.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06