Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Алексиев: Поморие остава перлата на нашето Черноморие

Градът развива успоредно балнеологията и семейния туризъм

Снимка: Яна Боянова

Промяната в Поморие е видима, но духът е запазен. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ кметът на Поморие Иван Алексиев в специално издание на предаването от морския град.

„Ние спазваме традициите и помним историята си - древно Анхиало, слънцето, солта, пясъкът – всичко това се предава от поколение на поколение. В Стария град като се разходите старите къщи са запазени, чарът. И това дава едно предимство на Поморие пред всички останали градове по Черноморието.“

Традиционно известен с калните си бани, градът развива активно туризма във всичките му форми – не само традиционния летен туризъм, но и културно-историческия туризъм, увери Иван Алексиев.

В Музея на солта добиват бялото злато по старинна технология

Въпреки че бялото злато – солта на Анхиало, вече няма стойността, която е имала назад във времето, сме съхранили традициите, посочи кметът.

„Имаме Анхиалска солна кооперация, Музей на солта, където на място се произвежда сол по старата анхиалска технология – чрез слънчево изпарение на брега на Поморийското езеро, в едни специални тигани и всичко това туристът може да го види на място и да пипне тази кристална сол, която никъде другаде не се произвежда, освен тук в Поморие.“

Този град е жив град и извън сезона, разказа още Иван Алексиев. „Лятото по Черноморието всички градове и всички курорти са пълни, но след септември, ако се разходите, повечето места са тъмни, пусти, докато Поморие е един жив град, динамиката продължава и благодарение на калолечението ние, макар и трудно, все пак зимата развиваме някакъв туризъм. Това е основната посока, в която сме се насочили всички – да развиваме балнеологията, защото това е нашето предимство.“

Според градоначалника хората са впечатлени от това, че градът е „подреден, чист, зелен“.

Една от атракциите е калният плаж на брега на Музея на солта. „Свободно туристи отиват, могат да се намажат с кал, да си направят слънчеви кални бани, след това да се потопят в солената вода на Поморийското езеро.“

Не липсват и недобросъвестни „търговци“, които опитват да продават на туристите кал от езерото, а след съприкосновение с въздуха тя вече губи лечебните си свойства. Калта и лугата в магазините обаче са лицензирани и се бутилират в специални условия, отбеляза кметът.

За него рецептата за успешно развиващ се град е кметът да е в непрекъснат контакт с хората и да следи пулса на града. Като успех той определя факта, че градът се харесва на все повече български туристи, защото е спокоен и сигурен.

Предстои да се реализира проект за античното наследство на града

В момента общината работи по проект за представяне на античното наследство на града, включващо античната тракийска куполна гробница – малко известна поради по-слабата реклама досега, съобщи Иван Алексиев. Планират се редовни възстановки на битката при Анхиало на 20 август, не само на кръгли годишнини, за да се представи историята пред повече туристи.

Неотдавна в Поморие отбелязаха 61 години от началото на Яворовите дни.

„Яворов - всеки казва, че е роден в Чирпан, но поетът Яворов е роден в Поморие и тук, на морския бряг е получил най-голямото вдъхновение, най-добрите творби са написани тук. Ние, поморийци, почитаме Яворов и този негов дух и духът на Поморие е запазен. Независимо от динамиката на живота, независимо от голямата глобализация.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.    


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30