Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срив на аржентинското песо и акции след изборно поражение на президента Макри

Аржентинско песо и Американски долар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Аржентинските финансови пазари се сринаха в понеделник, след като пробизнес ориентираният президент Маурисио Макри претърпя звучно поражение на първичните избори, което се възприе като сигнал за проправяне на пътя за изборна победа на неговия ляво ориентиран опонент, съобщава "Уолстрийт джърнъл".

Аржентинското песо се обезцени драматично с около 25% спрямо долара при ранна днешна търговия на фона на опасенията на инвеститорите относно потенциалното завръщане на власт на мощното перонистко движение на Алберто Фернандес и неговата кандидатура за вицепрезидент в лицето на Кристина Фернандес де Киршнер.

В същото време фондовият индекс Merval на борсата в Буенос Айрес спадна с над 35%, след като в петък скочи със 7,7% на фона на очаквания, че г-н Макри ще се справи добре на проведения в неделя вот.

Маурисио Макри обаче получи подкрепа от едва 32% срещу 48% за Алберто Фернандес, който обеща да отмени много от благоприятните за пазара политики на досегашния аржентински президент. Официалните президентски избори са насрочени за октомври.

Първичните избори в Аржентина са задължителни за всички гласоподаватели. В тях участват всички гласоподаватели, като целта е да бъдат отсети от надпреварата кандидатите с под процент и половина електорална подкрепа.

Г-н Макри каза пред репортери, че справянето с нестабилността на пазара тази седмица ще бъде "отговорност на всички, особено на онези, които получиха в неделя най-голяма подкрепа".

В радио интервю в понеделник г-н Фернандес пък обвини правителството на Макри, което пое милиарди долари външен дълг след като встъпи в длъжност в края на 2015-а година.

"Пазарите реагират зле, когато разберат, че са били измамени", заяви Фернандес пред Radio 10. "Живеем във въображаема икономика ... и правителството не реагира", допълни той.

Аржентинската икономика е в рецесия, а годишната инфлация се равнява на 55 процента. Една трета от населението живее под линията на бедността, а президентът налага бюджетни икономии в замяна на финансова помощ от Международния валутен фонд.

Днешният срив на акциите и на песото напомни за ситуацията от 2001 година, когато Аржентина банкрутира.

Централната банка на страната отблокира 50 милиона долара от резерва си, за да ограничи обезценката на песото. Това парира част от рязкото понижение на местната валута, като тя вече поевтинява със 17% към 53 песос за един щатски долар, след като в началото на днешната търговия отслабна рязко към 62 песос за един долар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00

Франция свиква втора среща за Украйна и европейската сигурност

Франция свиква втора за тази седмица международна среща за войната в Украйна и европейската сигурност утре. Това съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Ройтерс". Сред поканените са представители на Канада, Норвегия, Румъния, Гърция и балтийските страни. На първото съвещание вчера бяха обсъдени възможностите за изпращане на миротворци в Украйна..

публикувано на 18.02.25 в 19:59