Тази седмица се навършват 50 години от провеждането на фестивала Удсток, превърнал се в символ на една генерация и на хипи движението. За съжаление фестът, който трябваше да отбележи юбилея, беше отменен заради липсата на инвеститори и място за провеждането му.
Над 400 хиляди души се събират преди 50 години от 15 до 18 август на прогизналите от дъжда люцернови поля на около 200 километра северозападно от Ню Йорк. Те противопоставят мира, цветята и любовта на цяло едно десетилетие, изпъстрено с войни, политически убийства и насилие.
Първоначално организаторите са предвидили входният билет за феста да струва 18 долара. Но този план бързо е променен след образувалите се огромни стълпотворения. Така музикалното събитие става със свободен достъп в съответствие с духа му, спомня си Майкъл Ланг, един от организаторите:
"Най-ясно си спомням как нещата, които слагаме в града, за да съхраним личното си пространство, изчезнаха, всички тези стени паднаха. Имаше истинско чувство за общност, за семейство, чувство на сигурност и увереност".
На сцената се качват звезди като Дженис Джоплин, култови банди като "Ху", "Кридънс клиъруотър ривайвъл", "Кросби, Стилс, Наш енд Йънг", "Сантана", Джими Хендрикс.
Още от първите акорди над публиката се излива библейски порой, но това не смущава хипарската публика.
Като достоен финален апотеоз на феста е футуристичното инструментално изпълнение на Джими Хендрикс на националния химн, разказва фотографът на Удсток Хенри Дилц:
"Това е Джими Хендрикс, който закри фестивала. Беше невероятна кулминация, когато засвири националния химн".
Удсток ни връща в 1969-а, когато рокът беше за младите, дрехите в преливащи цветове бяха готини, а дългата коса беше символ на гражданска позиция. Празненство на рок музиката и утопичните идеали, културно мерило на цяло едно поколение, символ на идеализма на младите американци – са само част от определенията, с които фестивалът ще остане в историята.
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..
На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..