Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генади Кондарев: Рисковете за планетата ни се натрупват, новините не са добри

Генади Кондарев
Снимка: Личен архив

„Ситуацията е доста по-сложна от това, което можем да опишем с две думи. Рисковете се натрупват – изхабяване на почвите, пожари, прекомерно изхвърляне на храна. Покачването на температурите води до разрастване на крайните климатични явления и катастрофи. В един момент екосистемите няма да могат да ги преодолеят. Новините не са добри“. Това коментира в предаването „Преди всички“ Генади Кондарев от екосдружение „За Земята“ във връзка с новия доклад на ООН, според който климатичната криза вреди на способността на Земята да издържа човечеството. Експертите на организацията по климата настояват за бързи действия срещу изтощаването на почвата и прахосването на храна.

По думите на Кондарев трябва да се опитаме да запазим съществуващите гори, а земеделието да започне да се основава много повече на практики, които запазват биоразнообразието и екосистемите.

„Съвременното производство на месо се е превърнало в индустриален процес. За голяма част от животните се отглеждат фуражи върху земи. За създаването на 1 кг животински протеин трябват около 10 кг растителен протеин. Само от тази проста формула можем да определим колко по-малък би бил натискът върху околната среда, ако можехме да преминем на диета с по-малко месо или без месо“.

Генади Кондарев уточни, че в Средиземноморския регион се очаква повишение на средногодишните температури с до 9 градуса: 

„Разходете се до Дубай, за да разберете какво ни очаква... При наслагването на толкова фактори в един момент няма да имаме само едно предизвикателство, срещу което трябва да се борим. Ще бъдат много. Като разрастването на човешката популация, нуждата да изхранваме толкова много хора, очаква се населението на планетата да стане 9 млрд. души“.

Интервюто с Генади Кондарев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13