„Ситуацията е доста по-сложна от това, което можем да опишем с две думи. Рисковете се натрупват – изхабяване на почвите, пожари, прекомерно изхвърляне на храна. Покачването на температурите води до разрастване на крайните климатични явления и катастрофи. В един момент екосистемите няма да могат да ги преодолеят. Новините не са добри“. Това коментира в предаването „Преди всички“ Генади Кондарев от екосдружение „За Земята“ във връзка с новия доклад на ООН, според който климатичната криза вреди на способността на Земята да издържа човечеството. Експертите на организацията по климата настояват за бързи действия срещу изтощаването на почвата и прахосването на храна.
По думите на Кондарев трябва да се опитаме да запазим съществуващите гори, а земеделието да започне да се основава много повече на практики, които запазват биоразнообразието и екосистемите.
„Съвременното производство на месо се е превърнало в индустриален процес. За голяма част от животните се отглеждат фуражи върху земи. За създаването на 1 кг животински протеин трябват около 10 кг растителен протеин. Само от тази проста формула можем да определим колко по-малък би бил натискът върху околната среда, ако можехме да преминем на диета с по-малко месо или без месо“.
Генади Кондарев уточни, че в Средиземноморския регион се очаква повишение на средногодишните температури с до 9 градуса:
„Разходете се до Дубай, за да разберете какво ни очаква... При наслагването на толкова фактори в един момент няма да имаме само едно предизвикателство, срещу което трябва да се борим. Ще бъдат много. Като разрастването на човешката популация, нуждата да изхранваме толкова много хора, очаква се населението на планетата да стане 9 млрд. души“.
Интервюто с Генади Кондарев можете да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..