Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тазгодишният юли е бил най-горещият месец на Земята

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Температурите през юли тази година са били най-високите, регистрирани някога в световен мащаб. Това съобщи американската администрация за океански и атмосферни условия, цитирана от Франс прес. Междувременно, сателитни данни показват, че полярният лед се е свил до рекордно ниски нива.

Според учените, средната глобална температура за месеца е била с почти един градус по Целзий над средната за ХХ век от 15,8 градуса. 9 от 10-те най-горещи месеци юли са били след 2005-а, като последните пет години са и петте най-горещи, показват данните на Националната администрация за океански и атмосферни условия на САЩ.

Откакто се води статистика от 1880-а година през 2019-а е регистриран най-горещият юли в Аляска и в Африка. Рекордите за най-високи температури бяха подобрени и в няколко държави в Европа.

Имало е и някои региони с по-ниски от средните температури, сред които части от Скандинавието и Западна и Източна Русия, където температурите са били с най-малко градус и половина под средните.

Междувременно, нивото на арктическия лед е спаднал до исторически ниско ниво през юли - 1,9 милиона квадратни километра или с почти 20 процента под средното ниво. Тази констатация надмина предишното историческо дъно от юли 2012-а година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперативната група за защита при бедствия заседава в Шумен

Оперативната група към Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия на територията на община Шумен заседава от 9:30 часа тази сутрин. За община Шумен е обявен оранжев код за снеговалежи със снежна покривка от 35 сантиметра според официалните данни към 9:00 ч., която се увеличава. Няма затворени пътища в Шуменско В 10:00 часа..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Патрулка се заби в пътен знак във Вършец

Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 10:21
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите на външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд.  Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
проф. Лилия Райчева

ЧРД: "Минута е много" на 45 г.

45 години от първото излизане в ефир на предаването "Минута е много" ще отбележи екипът и неговите почитатели. " 45 години не стигат. То си остана. Може би беше добре, че спря на върха на одобрението и славата си ", каза пред БНР проф. Лилия Райчева. "Предаването стана бързо популярно, защото предложи нов стандарт в съществуващите..

публикувано на 18.02.25 в 10:07
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58