„Като композитор изкарвам най-съкровените неща от себе си, опознавам себе си, слушайки собствените си произведения“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ китаристът Станислав Хвърчилков. Той свири на класическа китара от 30 години. Завършил е класическа китара в Кралската музикална академия в Лондон. Има над 20 награди от национални и от международни конкурси за китара, включително е носител и на отличието „Музикант на годината“ за 2003 година в рамките на националната анкета сред слушателите на БНР, която се провежда от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“.
„В композицията мога да изразя себе си, а ако интерпретирам чужда музика, аз съм просто четец. Музиката ми се ражда от нищото, понякога импровизирам на китарата, друг път композирам, без да пипна инструмента. Просвирвам го в съзнанието си, без да докосвам китарата… Искам да пресъздам това, което се е случило в живота ми“, признава още музикантът.
За Хвърчилков техниката е важна, но също така е важна и емоцията в музиката:
„На концертите си никога не съм искал да се фокусирам само върху нотите, защото това би било загуба за музиката, за изкуството… Акустичната китара е близо до теб, прегърнал си я, докато електрическата е за големите зали. Класическата е камерен инструмент, там ѝ е силата – в ораторството“.
Поглеждайки назад, Станислав Хвърчилков вижда, че наградите и конкурсите са му давали увереност във времето, в което се е изграждал като музикант, но никога те не са били самоцел.
Поглеждайки напред, той дефинира успеха като нещо, което се измерва според собствената идеология и ценностна система:
„Това, което е ценно за теб, ако си го постигнал, значи се смяташ за успял. Ако за мен е ценно да произвеждам нова музика, то значи съм успял“.
Хвърчилков признава, че в музиката опитва много неща и стилове в търсене на себе си. Има вече програма за 60-минутен албум с авторска музика:
„В днешно време обаче хората не купуват дискове. Ако пусна албум, то трябва да бъде в стрийминг сайтове. Замислям се, като правя нов албум, каква ще бъде възвръщаемостта му. За некомерсиалната музика го правиш заради вътрешния подтик, че произвеждаш нещо“.
В Лондон китаристът се чувства добре, нарича града „столицата на света“:
„Там можеш да срещнеш хора отвсякъде и от всякакви култури. Там срещнах хора от цял свят и се обогатих“.
В английската столица Хвърчилков преподава в елитно частно училище, има и частни ученици:
„Преподаването ми дава финансовата стабилност. Преподавателската дейност е много интересна, особено ако е на много високо ниво, защото показваш най-доброто от себе си. Музикант, ако има и семейство, както съм аз, трябва да има сигурност – и материална. Не може да се разчита само на концерти“.
На 1-ви септември Станислав Хвърчилков ще свири на Аполония в Созопол, а на 3-ти септември, също в рамките на празниците на изкуствата, ще излезе на една сцена с квартет „София“.
Интервюто със Станислав Хвърчилков можете да чуете в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..