Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китаристът Станислав Хвърчилков: В музиката опитвам много стилове в търсене на себе си

Хвърчилков ще свири на Аполония на 1-ви и на 3-ти септември

3
Станислав Хвърчилков
Снимка: Иван Русланов

„Като композитор изкарвам най-съкровените неща от себе си, опознавам себе си, слушайки собствените си произведения“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ китаристът Станислав Хвърчилков. Той свири на класическа китара от 30 години. Завършил е класическа китара в Кралската музикална академия в Лондон. Има над 20 награди от национални и от международни конкурси за китара, включително е носител и на отличието „Музикант на годината“ за 2003 година в рамките на националната анкета сред слушателите на БНР, която се провежда от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“.

„В композицията мога да изразя себе си, а ако интерпретирам чужда музика, аз съм просто четец. Музиката ми се ражда от нищото, понякога импровизирам на китарата, друг път композирам, без да пипна инструмента. Просвирвам го в съзнанието си, без да докосвам китарата… Искам да пресъздам това, което се е случило в живота ми“, признава още музикантът.

За Хвърчилков техниката е важна, но също така е важна и емоцията в музиката: 

„На концертите си никога не съм искал да се фокусирам само върху нотите, защото това би било загуба за музиката, за изкуството… Акустичната китара е близо до теб, прегърнал си я, докато електрическата е за големите зали. Класическата е камерен инструмент, там ѝ е силата – в ораторството“.

Поглеждайки назад, Станислав Хвърчилков вижда, че наградите и конкурсите са му давали увереност във времето, в което се е изграждал като музикант, но никога те не са били самоцел.

Поглеждайки напред, той дефинира успеха като нещо, което се измерва според собствената идеология и ценностна система:

„Това, което е ценно за теб, ако си го постигнал, значи се смяташ за успял. Ако за мен е ценно да произвеждам нова музика, то значи съм успял“.

Хвърчилков признава, че в музиката опитва много неща и стилове в търсене на себе си. Има вече програма за 60-минутен албум с авторска музика: 

„В днешно време обаче хората не купуват дискове. Ако пусна албум, то трябва да бъде в стрийминг сайтове. Замислям се, като правя нов албум, каква ще бъде възвръщаемостта му. За некомерсиалната музика го правиш заради вътрешния подтик, че произвеждаш нещо“.

В Лондон китаристът се чувства добре, нарича града „столицата на света“:

„Там можеш да срещнеш хора отвсякъде и от всякакви култури. Там срещнах хора от цял свят и се обогатих“.

В английската столица Хвърчилков преподава в елитно частно училище, има и частни ученици:

„Преподаването ми дава финансовата стабилност. Преподавателската дейност е много интересна, особено ако е на много високо ниво, защото показваш най-доброто от себе си. Музикант, ако има и семейство, както съм аз, трябва да има сигурност – и материална. Не може да се разчита само на концерти“.

На 1-ви септември Станислав Хвърчилков ще свири на Аполония в Созопол, а на 3-ти септември, също в рамките на празниците на изкуствата, ще излезе на една сцена с квартет „София“.

Интервюто със Станислав Хвърчилков можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02