Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли публично-частно партньорство в киберсигурността

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес се провежда дискусия на тема „Публично-частно партньорство като стратегически решения за противодействие на киберзаплахи“.

Павел Димитров, представител на голяма застрахователна компания и съорганизатор на събитието, заяви пред БНР, че обществото има нужда от подобно партньорство между частния сектор и държавата в областта на киберсигурността.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ той поясни, че за тази цел са необходими законодателни промени: „Към настоящия момент дори и да има огромно желание от страна на частната сигурност да помагат и да взаимодействат с държавните структури за киберсигурност, това не е регламентирано. Основната идея на дискусията е да имаме възможност да загатнем нуждата от тези законодателни промени“.

„Киберсигурността трябва да бъде разделена на лична и на бизнес сигурност…Държавата не може да се справи сама, частната сигурност трябва да си взаимодейства с държавата и това може би е по-важно от размера на санкциите, на които трябва да има увеличение, тъй като виждаме, че това е модерният начин за провеждане на една политика за рекет и изнудване“, смята Павел Димитров.

Друг участник в дискусията – председателят на Българската асоциацията на сертифицираните етични хакери Ростислав Петров, отбеляза пред БНР, че „трябва да има публично-частно партньорство“ и изрази очакване за бъдеща съвместна работа с държавните институции.

„Както виждаме това е належащо и няма шанс да продължим без него, тъй като тези атака вместо да намаляват, ще продължават да се увеличават“, посочи Петров.

„Много хора ще кажат, че държавата, премиерът, президентът са виновни (за кибератаки – б.р.), но всъщност са виновни хората, на които е поверена тази сигурност. Имайте предвид, че тези хората, на които е поверена сигурността на сайтове на държавни институции като НАП, трябва да са висококвалифицирани и обучени. Няма как това да се върши от обикновен системен администратор“, допълни той.

Според него хората на рискови позиции трябва да минат през обучение, за да няма такива пробиви. А тези, които откриват уязвимости, да бъдат стимулирани (например финансово) да съобщават пред властите за тези пропуски в сигурността.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Вицепремиерът по икономическата политика оглавява и Съвета по киберсигурността

Със заповед на министър-председателя Бойко Борисов вицепремиерът по икономическата и демографската политика Марияна Николова е определена за председател на Съвета по киберсигурността. Това съобщи правителствената пресслужба. Съветът по..

публикувано на 20.08.19 в 16:54
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 16 юли отварят за движение столичната ул. "Опълченска"

Утре, 16 юли, се отваря за движение ул."Опълченска" в участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница". Възстановяват се маршрутите на градския транспорт: три тролейбусни линии 1, 5, 7, 11 и две автобусни 60 и 74. Това съобщиха от..

публикувано на 15.07.25 в 20:13

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите..

публикувано на 15.07.25 в 20:13
Димитър Радев, управител на БНБ

Димитър Радев: Не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и..

публикувано на 15.07.25 в 19:54

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е..

публикувано на 15.07.25 в 19:52

Протест и контрапротест пред болница "Майчин дом" при засилено полицейско присъствие

При засилено полицейско присъствие около болница Майчин дом се провеждат протест срещу насилието над родилки и контрапротест в защита на обвинената в насилие д-р Ирена Шикова, изродила бебето на Антония Андонова. Двата протеста се провеждат..

публикувано на 15.07.25 в 19:36

С условна присъда приключи делото за теча на данни от НАП

С една условна присъда приключи делото за един от най- големите течове на лични данни - от Националната агенция по приходите през 2019 година.  Разследването започна срещу трима души, обвинени в тероризъм. 6 години по-късно подсъдим остана..

публикувано на 15.07.25 в 19:17
Кая Калас

Кая Калас изрази надежда, че до утре ЕС ще постигне съгласие по новите санкции срещу Русия

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас изрази надежда, че до утре страните-членки ще постигнат съгласие по 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Тя каза това след края на заседанието на министрите на външните работи на..

публикувано на 15.07.25 в 19:06