Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Друмева от социален проект „Щъркелите“:

Децата с увреждания и децата в норма могат да творят заедно

Децата са големи учители за възрастните, вярва екипът на онлайн списанието "Щъркел"

4
Маргарита Друмева
Снимка: Кармен Манукян

„В основата на социален проект „Щъркелите“ стои идеята да направим общност, в която деца с увреждания и деца в норма да работят нещо заедно, творчески, без да ги разделяме. Без да правим някакъв дневен център, в който само деца с увреждания да ги отделяме от нормалната детска среда.“ Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Маргарита Друмева, ръководител на социален проект „Щъркелите“ и на детското онлайн списание „Щъркел“.

Работили по този проект шест месеца. „Никога не сме имали проблем. И децата в норма имаха какво да научат от децата с увреждания, и обратно“, сподели Друмева, според която това взаимодействие се отразява много благотворно на развитието на децата с увреждания.

Кукли разказват приказни истории

Маргарита Друмева посочи, че тази идея стои в основата и на детското списание „Щъркел“, което е част от по-голям социален проект.

„Имаме желание да правим уъркшопове с деца за куклени спектакли, да правим театрални миниатюри с кукли, често обвързани с материала в училище. Така че децата сами да правят кукли и сами да разиграват историите в приказките, които се изучават в приказките по български език и литература. Така можем да помагаме и за добро изучаване на български език от небългарски общности, и за дечица с увреждания, а защо не и за всички деца.“  

„Децата са големи учители. Винаги смятам, че съществуването на възрастните и добро тогава, когато около тях щъка някое дете, защото имаме нужда от тяхната фантазия, от тяхната жизненост, от тяхното необременено съзнание и точната диагностика за света, в който живеем. По тази причина много обичам да работя с деца“, разказа още Маргарита Друмева.

„За съжаление невинаги успяваме да опазим децата си. Ние затова направихме и това списание – да опазим сърчицето на децата, да може да извадим от него най-доброто, което може да се извади от там и то да послужи на други деца.“

Онлайн списанието прави творчески портрети на деца

Онлайн списанието "Щъркел" събира детско творчество в цялото му многообразие, представя деца от различни възрасти, творчески портрети на деца – художници, спортисти, музиканти, деца, които пишат или се занимават с наука. Правят и авторски аудио спектакли с деца, работят с български училища зад граница.

„И до този момент – вече 4 години имаме около 600 такива материала, които сме публикували в списанието.“

Сдружение „Общество за култура и съпричастност „Щъркелите“ има и скромна издателска дейност. Една от тях съдържа няколко детски пиеси, резултат от творческите занимания с децата.

„От богословска гледна точка човекът не се ражда добър. Аз съм виждала много жестоки деца, въпреки че не е имало причина да бъдат такива. Когато има по-слабо дете до тях, тази лошотия се проявява и особено ако има група деца около такова незащитено дете, тази лошотия се проявява с много голяма сила. И тук е мястото на възрастния, който може да постави нещата на мястото и да повлияе в някаква степен“, смята още Маргарита Друмева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39