Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Вълчовски: Знаем много за пчелите, но има и много мистерии

Петър Вълчовски
Снимка: Кармен Манукян

Начинът, по който се отглеждат пчелите днес е напълно различен от този, по който са били отглеждани в древни времена. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Петър Вълчовски, пчелар, един от основателите на сдружение „Биоград София“.
      

„От последните 200 години е известен рамковият кошер, в който ние интервенираме максимално щадящо към пчелите, така че минимално да ги ядосваме. Защото малко или много за тях е стрес всеки момент, когато се отваря кошера, дори само за една пита мед. От хилядолетия са познати цилиндрични изплетени кошери от черничеви клонки, има ги и до днес в някои места из България – с тях се хващат днес рояци. Тези кошери са били трудни за обслужване. Образно казано трябва да се унищожи кошерът, да се сложи във вода, за да се вземе медът.“

Пчелите - от библейските времена до днес

Петър Вълчовски учи магистратура по теология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Разказва за случаите, в които пчелите и медът се споменават в Библията. „Евреите са търгували с мед. Премъдрият Соломон сравнява приятната реч с меда.“

Сдружение „Биоград София“ е създател на Музея на пчелата. В основата на сдружението са съмишленици от обществената биоградина „Витоша“. 

Сега предстои монтирането на сензор за температура и влажност в музея. „Искаме да го направим доста по-научен, освен чисто образователен“, поясни Вълчоски.

„Зад метростанцията („Г.М.Димитров – бел. ред.), на десет метра, е тази къщичка от глина с тревен покрив и вътре – истински, функциониращ прозрачен кошер.“

Пчелният кошер е сложен организъм. Царицата-майка снася непрекъснато, разказа пчеларят.

„Много хора, когато дойдат при нас, очакват, че майката стои на едно място, буквално като цар, който е обслужван и се учудват. Тя всъщност непрекъснато минава от пита в пита. Там, където вече е снесла, започва развитие на тази пчеличка от яйце, ларва, захранва се с мляко, с прашец и мед – всичко това става пред очите на посетителите, които идват в музея.“

За пчелите има много открития, но остават и много загадки

Танцът на пчелите е описан още от Аристотел. „Те действително общуват със сложни движения – кръгове: по-малки, по-големи, с които си съобщават разстоянието, колко е изобилен прашецът и т.н. Не всичко е разбрано за пчелите. Някои неща се знаят, открити са – като танца на пчелите. Други си остават мистерия.“

Пчелите, които се излюпват напролет, живеят по-малко от тези, които се излюпват сега и прекарват зимата заедно с майката. Правени са опити за изкуствено отстраняване на търтеите – мъжките пчели, защото се е смятало, че те намаляват количествата на меда. „Това не влияе добре на техните посестрими. Те започват да носят по-малко нектар, намалява се добивът на мед, вместо обратното – да се увеличи. Много експерименти са правени. Човекът не трябва да интервенира много рязко в кошера.“

„Ако пчелите изчезнат, реално ще изчезне и човекът. Виждате сега с последните пожари, загиват милиони, даже милиарди пчели. В момента навсякъде има такива случаи – и в Русия, и в Бразилия. Изчезването на пчелите – слава Богу мисля, че сме още далече, въпреки че има и други фактори – болести, пестициди, които влияят неблагоприятно върху пчелите“, коментира Петър Вълчовски.

Вълчовски съветва желаещите да станат пчелари да започнат с по-малко кошери, защото чисто физическата работа е сериозна. „Отделно човек трябва да е грамотен, да ги наблюдава, когато види някакви особености в поведението на пчелите – да вземе мерки, да ги изследва, да прати проби, да ги третира. Иначе се получават неприятни резултати – трагични за пчелите, разочароващи за човека.“

На 13 септември Сдружение „Биоград София“ организира Фестивал на пчелата и меда в София.

Цялото интервю с Петър Вълчовски чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07