Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си скейтър в България или за философията на „дъската“

Мартин Атанасов и Марин Сладкаров
Снимка: Иван Русланов

„От скейта се пада, няма как да не паднеш. Няма някой, който да не пада. Скейтът те учи на най-силния урок в живота – като паднеш, да станеш пак.“ Това казва Марин Сладкаров, ментор на 16-годишната скейт надежда Мартин Атанасов. Двамата бяха специални гости на предаването „Изотопия“.

„Така съм започнал – изцяло по улиците. И то не по улиците на София, а в по-малък град, където абсолютно нищо няма“, спомня си началото Мартин Атанасов.

Започнал без страх, защото имал огромен интерес – когато бил едва на седем.

„Видях един приятел пред нас. Аз бях с колело, той със скейт. И му казах: „Искаш ли колелото, аз да взема скейта, да го покарам малко?“ И ми се стори много по-яко от колелото. След това накарах майка ми да ми купи скейт и се запалих.“

Мартин Атанасов

Имаш рани, удряш се, но в началото не е толкова страшно, колкото после, когато започваш да пробваш по-сериозни трикове, разказва Мартин. Скейтбординга изобщо не е сред най-травматичните спортове, твърди Марин Сладкаров, който е проучвал темата. "Рискът е премерен, ако си фокусиран. Учиш се как да падаш."  

Последно Мартин Атанасов е участвал в състезание в Прага – „Мистик къп“, кръг от световна купа. Четири години по ред участва и в турнири в Словения. „Първите две взех първо място при аматьори, третата взех трето място при аматьори…“ Пет минути преди тазгодишния рън си счупил дъската.

Марин Сладкаров

Скорост, стил, трудност, какви трикове правиш и как ги правиш - всичко това се гледа на едно състезание, обяснява Сладкаров, който се занимава и със сноуборд и преподава в Спортната академия. От тази година там има официално специалност "скейтборд".

В скейтборда има различни стилове на каране – основните са park и street. В определени страни е измислено много добре къде да се кара скейтборд, има паркове навсякъде, единодушни са Марин и Мартин. И за двамата обаче е тръпка да карат в пространства, които не са проектирани специално за скейтборд.  

От няколко години в повече общини се обособяват пространства, подходящи за скейтърите, признава Марин и дава пример с градчета на Запад, където скейт площите са навсякъде. Бургас, Добрич, Царево, Самоков вече имат бетонни скейт паркове, посочи той.

Мартин Атанасов

Тренират, където могат и където е удобно. Ако искаш да караш, намираш и начин, допълва Марти. На рампите тук виждаме предимно момчета. По света обаче има и много добри скейтърки на световно ниво, разказва менторът, според когото не всеки може да кара и трябва да имаш любов към скейтбординга.

Какво се промени от скейт времената през 80-те до момента? Сега има много по-добри условия за каране, категоричен е Марин Сладкаров. Тогава Варна била култово място да се кара скейт, защото с корабите идвали и хубави скейтове.

„Имаше после един период, в който нямаше и магазини. Беше много трудно да се снабдиш с дъска“, помни Марин.

Марин Сладкаров

Сега базова екипировка може да излезе между 150 и 300 лева. Мартин днес има спонсори, които го снабдяват с всичко необходимо за екстремното му хоби. За да се направи сметка колко е скъпо да се практикува това, трябва да се уточни как и колко сериозно караш, отбелязва още Марин Сладкаров.

„Ако караш като него, непрекъснато, имаш нужда от подкрепа, няма как. Въобще не говорим за пътуване и състезания. Но от друга страна, ако направиш паралел с нещо друго – сноуборд, каквото и да било друго, купувай си един скейт и ето ти я улицата…“  

За страстта да караш скейтборд слушайте в звуковия файл. 
Снимки: Иван Русланов 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12