Фотографии и рисунки на деца от кварталите "Филиповци" и "Факултета" представят мита за Златното руно и аргонавтите в изложба в "Галерия на открито" в градинката до НДК, която се открива на днес, 2 септември, в 19 ч.
В "Походът на аргонавтите от "Филиповци" и "Факултета" са включени снимки на доц. Васил Гарнизов, преподавател в Нов български университет, а рисунките на децата са създадени в рамките на подготовката на спектакъла "Медея".
Актрисата Снежина Петрова е работила с деца от квартал "Столипиново" в Пловдив, а също и с деца от столичните квартали "Факултета" и "Филиповци".
"В "Столипиново" работилниците се базираха на мита за Язон и Медея, тяхната история. Александра и Георги Гочеви подготвиха сценарии. Аз занесох реквизити. Всъщност децата се разделиха на два отбора, които трябваше да разрешат казуса на раздялата между двамата родители, така, че да не се стигне евентуално до кървава развръзка, каквато децата не знаеха докато играеха", каза тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
"Във Филиповци и във Факултета децата работиха по мита за Златното руно и аргонавтите. Всъщност това е мита, който предхожда историята на Еврипид. Сега тепърва им предстои да влязат в спектакъла "Медея" и да се запознаят по-сериозно с този сюжет. Така, че ние затворихме целия цикъл", обясни актрисата.
В работилниците са участвали 46 деца в спектакъла 20.
"Всъщност точно работата с децата от "Филиповци" и "Факултета" ни даде идеята как да включим децата изобщо в спектакъла "Медея" и че всъщност и публиката, и съвременния зрител има нужда от тази предистория, преди да проговори Еврипид, тъй като той въвежда много понятия, които ние сме забравили и не сме и длъжни сигурно да помним, но няма да разберем дори първия монолог на бавачката, ако сме забравили кой е кентавъра Херон, какво е златното руно, какво се е случило и затова решихме децата всъщност да започнат с един урок с педагога, свързан със златното руно. Почти на същия принцип, на който правихме работилниците, само че останахме само на ниво въпроси и отговори. И така всъщност децата от "Факултета" и "Филиповци" благодарение на това обучение дадоха ключа към участието въобще на деца в "Медея", в ролята на ученици и педагога, който е педагог на децата на Медея вече."
За участието в проекта Васил Гарнизов разказа:
"Освен, че се дистанцира човек през обектива и обратното се разголва непрекъснато. Така, че тази работа е малко като игра на криеница. Аз се крия, за да ме хванат."
Какво е провокирало интереса му?
"Самото въображение на тези млади звезди, актьори, сегашни и бъдещи по различен и интересен начин решават много стари проблеми, стари проблеми пред човека и човечеството. Не само пред драматурзите, режисьорите и актьорите."
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..