Фотографии и рисунки на деца от кварталите "Филиповци" и "Факултета" представят мита за Златното руно и аргонавтите в изложба в "Галерия на открито" в градинката до НДК, която се открива на днес, 2 септември, в 19 ч.
В "Походът на аргонавтите от "Филиповци" и "Факултета" са включени снимки на доц. Васил Гарнизов, преподавател в Нов български университет, а рисунките на децата са създадени в рамките на подготовката на спектакъла "Медея".
Актрисата Снежина Петрова е работила с деца от квартал "Столипиново" в Пловдив, а също и с деца от столичните квартали "Факултета" и "Филиповци".
"В "Столипиново" работилниците се базираха на мита за Язон и Медея, тяхната история. Александра и Георги Гочеви подготвиха сценарии. Аз занесох реквизити. Всъщност децата се разделиха на два отбора, които трябваше да разрешат казуса на раздялата между двамата родители, така, че да не се стигне евентуално до кървава развръзка, каквато децата не знаеха докато играеха", каза тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
"Във Филиповци и във Факултета децата работиха по мита за Златното руно и аргонавтите. Всъщност това е мита, който предхожда историята на Еврипид. Сега тепърва им предстои да влязат в спектакъла "Медея" и да се запознаят по-сериозно с този сюжет. Така, че ние затворихме целия цикъл", обясни актрисата.
В работилниците са участвали 46 деца в спектакъла 20.
"Всъщност точно работата с децата от "Филиповци" и "Факултета" ни даде идеята как да включим децата изобщо в спектакъла "Медея" и че всъщност и публиката, и съвременния зрител има нужда от тази предистория, преди да проговори Еврипид, тъй като той въвежда много понятия, които ние сме забравили и не сме и длъжни сигурно да помним, но няма да разберем дори първия монолог на бавачката, ако сме забравили кой е кентавъра Херон, какво е златното руно, какво се е случило и затова решихме децата всъщност да започнат с един урок с педагога, свързан със златното руно. Почти на същия принцип, на който правихме работилниците, само че останахме само на ниво въпроси и отговори. И така всъщност децата от "Факултета" и "Филиповци" благодарение на това обучение дадоха ключа към участието въобще на деца в "Медея", в ролята на ученици и педагога, който е педагог на децата на Медея вече."
За участието в проекта Васил Гарнизов разказа:
"Освен, че се дистанцира човек през обектива и обратното се разголва непрекъснато. Така, че тази работа е малко като игра на криеница. Аз се крия, за да ме хванат."
Какво е провокирало интереса му?
"Самото въображение на тези млади звезди, актьори, сегашни и бъдещи по различен и интересен начин решават много стари проблеми, стари проблеми пред човека и човечеството. Не само пред драматурзите, режисьорите и актьорите."
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...