2018 година е рекордна за морските круизи в страните на Европейския съюз. По данни на Евростат броят на тези, които са избрали подобна ваканция достига 7 милиона души. Въпреки този интерес и акцентът, който страната ни поставя върху туризма се отбелязва, че нито един морски круиз не е започнал от двете ни големи пристанища Варна и Бургас през последните 5 години. Това се отнася и за съседната ни Румъния. Данните на Евростат показват, че най-много круизи започват от Италия. Останалите страни начална точка на пътувания са Испания, Германия, Великобритания и Белгия.
Круизните пътувания стават все по-популярни за прекарването на ваканцията и това е тенденция в световен мащаб.
"За съжаление по нашите вече доста модерни пристанища, главно Бургас и Варна на круиз терминалите ни все още спират много повече военни натовски кораби по време на учение, отколкото пасажерски, круизни кораби. Но това веднага искам да подчертая, че не е по вина на самите администрации на пристанищата или на нашата държава, за съжаление целия регион, цялата акватория на Черно море, включително Румъния, Турция, Украйна, всички черноморски държави изпитват един и същи проблем, който от една страна е геополитически, от друга страна е чисто икономически в смисъл, че ние сме много слаби пазари,. т. е. с много ниска покупателна способност и на практика нямаме възможност да захранваме с достатъчен брой платежоспособни пасажери големите круиз линии", каза за "Хоризонт" Илиян Иванов от Българското круиз общество.
В последните няколко години круизите в Черно море са в застой отбелязва Диана Благоева управител на туроператор специализиран в този продукт, член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.
"Първоначално, когато имаше доста круизи, които бяха в Черно море, общо взето основни дестинации бяха както Кримския полуостров, Истанбул- основно пристанище, от което имаше доста отплавания и съответно тези кораби минаваха и през Бургас, и през Варна. Обаче след създалата се политическа ситуация в Крим и след терористичните атаки в Истанбул тези кораби като цяло се отдръпнаха, круизните компании и до голяма степен това се отрази и на спиранията в България. Като преди няколко години в една от големите круизни компании имаха отплавания от Бургас, обаче интереса към тези отплавания не беше много голям и всъщност много трудно тези каюти, които бяха отделени за нашия пазар се продаваха"
Туризмът в Гърция е традиционно развит, корабостроенето е с традиции. Как изглежда круизния туризъм за едно сравнително близко до България пристанище като това в Атина.
"Едно пристанище като Пиреа, което обслужва световен град като Атина, дори от самото пристанище като начално пристанище не тръгват много круизни линии, изключително малко, защото много така хора предполагам в България смятат, че Атина като едно близко пристанище, като световен град е изключително развит в морско отношение по отношение на круиз индустрията, това съвсем не е така. Масата от големите круизни линии, които ползват за своите маршрути като начална отправна точка, това е Италия. Дори ако вземем един друг световен град, също много близко до България- Истанбул, там пък в пъти по малко тръгват различни круизни маршрути. Дори мога да Ви кажа, че Турция, тяхното правителство дотира по 40 долара за всеки един пасажер на кораб, който е с над 750 пасажера, т.е. самата държава допълнително поощрява самите круизни линии да включат поне Истанбул в техните маршрути като те се опитват да спонсорират, един вид да ги купят, но дори и това не работи. Истанбул последните години говоря за световна дестинация като Истанбул беше зачеркнат", каза Илиян Иванов.
Кои са посоките, които избират българските туристи?
"Това са Средиземно море най вече. В момента доста усилено се търси Дубай като дестинация за зимните месеци, както и Карибския басейн. Забелязвам това, че нараства броя на хората, които плануват своите круизни пътувания по-напред във времето, т.е в момента ние правим резервации както за втората половина на 2020, така и вече доста резервации за 2021 година. Нещо, което преди години беше по-скоро много рядко срещано, сега по-скоро вече при нас специално се засилва като тенденция", допълни Диана Благоева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..