Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емануил Иванов: Винаги се чувствам у дома, когато свиря Владигеров

| обновено на 11.09.19 в 20:14
Емануил Иванов
Снимка: concorsobusoni.it

20-годишният българин Емануил Иванов е големият победител на 62-рото издание на Международния конкурс за пианисти на името на италианския пианист, диригент и композитор Феручо Бузони, съобщава Раи нюз. 

Конкурсът се проведе в италианския град Болцано. Кандидатите бяха над 420, а след предварителен подбор журито с председател Тил Фелнер одобри 22-ма финалисти. След тежко състезание в няколко тура: полуфинал, солов рецитал и изпълнение на камерна музика в ансамбъл, до големия финал с оркестър достигнаха трима млади пианисти.

Емануил Иванов, който на полуфинала представи творба от Панчо Владигеров, а за големия финал беше избрал Концерт за пиано и оркестър №2 от Камий Сен-Санс, свири блестящо в партньорство с Оркестър "Хайдн" на Болцано и Тренто под диригентството на Арво Волнер и беше обявен за победител в късните часове на 6 септември. На второ и трето място останаха японката Шиори Кувахара и грузинецът Гиорги Гигашвили.

Изключителният наш млад пианист е завършил Езиковата гимназия "Бертолд Брехт" в Пазарджик. Негова учителка в родния му град е Галина Даскалова, а в София учи при проф. Атанас Куртев. В колекцията си има голям брой награди от национални и международни конкурси. От есента на 2018 г. Емануил е студент в Кралската консерватория в Бирмингам при Паскал Немировски и Антъни Хюит.

Победата му в Болцано е изключително постижение: Конкурсът "Феручо Бузони", основан преди точно 70 години, е смятан за един от най-престижните и взискателни в света на клавирната музика. Сред носителите на първи награди са пианисти като Йорг Демус, Марта Аргерич, Гарик Олсън, Лиля Зилберщайн, Борис Блох, Александър Кобрин и др.

Българските пианисти, оставили своя следа в историята на конкурса, са Иван Дреников (трета награда през 1964 г.), Божидар Ноев (втора, при неприсъдена първа награда през 1965 г.), Боян Воденичаров (трета награда през 1981 г) и Ралица Пачева (четвърта награда през 1999 г.). Поради високите стандарти, в много от годините първа награда не е присъждана.

На българска сцена младият пианист ще се завърне на 1 октомври в галерия "Оборище 5" - в концерта на носителите на голямата награда от конкурса “Млади виртуози”, и с рецитал на 12 октомври в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", в рамките на фестивала "Пиано Екстраваганца".

Чуйте интервюто с Емануил Иванов за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19