Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Евелина Келбечева:

Деветосептемврийският преврат променя парадигмата на българската история и култура

Пловдив между 6-ти и 9-ти септември

Евелина Келбечева
Снимка: БГНЕС

Днес от 12 часа на площад "Стефан Стамболов" в Пловдив почитат паметта на жертвите на комунистическия режим. По късно през деня на Братската могила организацията на БСП в Пловдив отбелязва 75 години от събитията на 9 септември 1944.

Професор Евелина Келбечева преподава в Американския университет в Благоевград. Тя инициира дебати за адекватното представяне на историята на комунистическия режим. Пред "Хоризонт" проф. Келбечева коментира, че не може да се търси историческа връзка между събитията от Съдинението на Източна Румелия и Княжество България и преврата от 9 септември 1944 година.

"Вие знаете, че Съдинението е едно изключително дело на българския народ, което е направено изцяло и само от българите и центърът му е Пловдив. Русия се противопоставя на Съединението. Много малко хора си спомнят за този драматичен момент, в който всичко се прави от българите. Двете събития нямат абсолютно нищо общо в смисъла на това как те променят историческата съдба на България и ако щете парадигмите на българското историческо живеене", отбеляза Евелина Келбечева.

Повечето от паметниците на репресираните и на избитите, на преследваните от комунистическия режим са почти невидими. Те са миниатюрни в сравнение с бетонните тотеми, смята тя.

"Това е тази символна география на града - Левски е в подножието на Бунарджика, Альоша е над всички, Сашо Сладура - да благодарим на д-р Лазаров, чиято фондация направи този паметник, е вече част от историята на Пловдив, макар че той не е свързан директно с Пловдив. Между другото той е умъртвен изключително садистично в лагера в Ловеч и е хубаво да се напомня това."

Това, което става на 9 септември в България, е един преврат, подчерта проф. Евелина Келбечева.

"Но този преврат е началото на едно от най-големите исторически промени в новата българска история. Тя сменя парадигмата на българската история, на българската култура. За жалост с едни много страшни последствия, които сега ние усещаме. Това, че се налага щиковете на Червената армия, началото на една съветска тоталитарна болшевишка комунистическа диктатура, смятам, че даже няма нужда повече да коментираме. Това разбиране на историята никак, никак не пасва на идеологията и на пропагандата, на хибридните войни, които се водят и се контролират от изток."

На 9 септември 1944 година няма въстание, допълни проф. Келбечева.

"Има преврат, направен от хора, които правят превратите на 9 юни 1923 и на 19 май 1934 година, както знаем по документи. Комунистите в България, тези, които са свързани с комунистическата партия, са около 5 хиляди човека. България, когато е нападната, когато Червената армия влиза, след като Съветският съюз обявява война на България, в този момент България е във война с Германия, сменила е правителството си. Всички организации, които могат да бъдат свързани с една прогерманска политика и идеология, са разтурени, политзатворниците са освободени. Ние сме в парадоксалното състояние да бъдем във война едновременно с Германия и със Съветския съюз. Българската войска не дава един изтрел срещу тях, но ние сме нападнати от повече от четвърт милион армия, която остава тук три години - между 1944-а и 1947-а година. Голяма част от Червената армия все още е в България."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05