Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Изкуство без граници“ се фокусира върху базови проблеми на човечеството

Баня Старинна, снимка Ирина Недева
Снимка: Ирина Недева

„Изкуство без граници“ - до 30 септември Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив провокира възприятията в изложбено пространство на "Склад" и в Баня Старинна в Пловдив.
Фотография, видео, филм, инсталация, скулптура - произведения, които вече са представяни на световни форуми като биеналетата във Венеция, Ливърпул или Москва, ще бъдат показани редом със специално подготвените за Седмицата нови продукции. Интерактивни инсталации ни призовават за активно действие като тази със звукова мембрана, която при докосване  модифицила светлиннна цветова прожекция и издава звук.
Интерактивна инсталация с мембрана


Йоханес Артинян от групата „7+1“ е избрал да създаде жълти рамки, които създават коридор – пространствено решение за преминаване през творбата. Дали това е провокация?

„Концепцията на изложбата е базирана върху основните страхове, които има нашето съвремие – екологичната катастрофа, прекалената консумация, манипулациите политически и т.н. Аз и моите колеги от „7+1“ по-скоро се интересуваме от това как тези манипулации просъществуват, как могат да се случат. Затова това, което правим, са едни пространства, които целят да вкарат вътре зрителя и да го накарат да размисли върху съвсем базови неща“, аргументира се творецът в предаването „Хоризонт до обед“. По думите му, хората, които не преминават, имат някакви предубеждения и вторично изградени стереотипи. Той даде пример с тригодишната си дъщеря, която многократно преминавала през творческото пространство.

Емил Миразчиев и Йоханес Артинян  Снимка: Ирина Недева

Преминаването на граници е чупене на клишета, убеден е кураторът Емил Миразчиев. „Те надграждат мислене, надграждат поведение, общества“, поясни той. Кураторът сподели свои впечатления, че политиците се страхуват донякъде от съвременното изкуство и не се появяват на подобни изложби, защото неговата мисия е да бъде критически сериозно, а творбите излъчват послания в политически и социален контекст.

Сирийки - арт инсталация със стъклени топчета на Севдалина Кочевска


Основните въпроси, които изложбата задава, са: кои сме ние, накъде отиваме, можем ли да надмогнем личните си интереси, алчността и егоизма, за да запазим цивилизацията за бъдещите поколения, посочват организаторите на изложбата от сдружение "Изкуство днес".
Още за арт събитиeто чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58