Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Изкуство без граници“ се фокусира върху базови проблеми на човечеството

Баня Старинна, снимка Ирина Недева
Снимка: Ирина Недева

„Изкуство без граници“ - до 30 септември Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив провокира възприятията в изложбено пространство на "Склад" и в Баня Старинна в Пловдив.
Фотография, видео, филм, инсталация, скулптура - произведения, които вече са представяни на световни форуми като биеналетата във Венеция, Ливърпул или Москва, ще бъдат показани редом със специално подготвените за Седмицата нови продукции. Интерактивни инсталации ни призовават за активно действие като тази със звукова мембрана, която при докосване  модифицила светлиннна цветова прожекция и издава звук.
Интерактивна инсталация с мембрана


Йоханес Артинян от групата „7+1“ е избрал да създаде жълти рамки, които създават коридор – пространствено решение за преминаване през творбата. Дали това е провокация?

„Концепцията на изложбата е базирана върху основните страхове, които има нашето съвремие – екологичната катастрофа, прекалената консумация, манипулациите политически и т.н. Аз и моите колеги от „7+1“ по-скоро се интересуваме от това как тези манипулации просъществуват, как могат да се случат. Затова това, което правим, са едни пространства, които целят да вкарат вътре зрителя и да го накарат да размисли върху съвсем базови неща“, аргументира се творецът в предаването „Хоризонт до обед“. По думите му, хората, които не преминават, имат някакви предубеждения и вторично изградени стереотипи. Той даде пример с тригодишната си дъщеря, която многократно преминавала през творческото пространство.

Емил Миразчиев и Йоханес Артинян  Снимка: Ирина Недева

Преминаването на граници е чупене на клишета, убеден е кураторът Емил Миразчиев. „Те надграждат мислене, надграждат поведение, общества“, поясни той. Кураторът сподели свои впечатления, че политиците се страхуват донякъде от съвременното изкуство и не се появяват на подобни изложби, защото неговата мисия е да бъде критически сериозно, а творбите излъчват послания в политически и социален контекст.

Сирийки - арт инсталация със стъклени топчета на Севдалина Кочевска


Основните въпроси, които изложбата задава, са: кои сме ние, накъде отиваме, можем ли да надмогнем личните си интереси, алчността и егоизма, за да запазим цивилизацията за бъдещите поколения, посочват организаторите на изложбата от сдружение "Изкуство днес".
Още за арт събитиeто чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24