„Все още в българското училище за иновация се смята да се работи на проектор с мултимедийни презентации. Дори не навсякъде има интерактивни дъски, докато това нещо вече от много години не е иновация, не е иновативен или интерактивен метод на преподаване. Нашите връстници, на нашите деца, в други държави отдавна вече работят с роботи, с 3D принтери, обучението е електронно, домашни не се носят в тежки раници.“ Това каза в предаването „Преди всички“ директорът на Сугестопедичния център в Плевен Преслав Гайдарски.
"Сугестопедия център" - Плевен е организатор на кръгла маса, посветена на образованието през 21 век през погледа на дигиталните деца. За събитието са поканени учители, родители, училищни директори, неправителствени организации, читалища и представители на бизнеса. Центърът работи от около година с деца на възраст от 7 до 14 години и се опитва да въвежда нови иновативни модели.
Почитатели на хартиеното кубче и на кубчето от 3D принтера
Преслав Гайдарски даде пример с две кубчета, еднакви по размер и цвят – едното изработено от хартия, с ножица, лепило и тиксо и друго – появило се чрез 3D принтиране. Едното изработено от него, а другото – от сина му, който е ученик в 7 клас.
„Дигиталните деца живеят в един нов свят и са много по-напред от своите преподаватели и своите родители и затова се получава тази огромна разлика и това неразбиране между деца и родители, между деца и учители. Защото едните живеят в т. нар. 3D свят, виртуален свят, виртуална реалност, а другите са все още на хартията, лепилото и тиксото“, коментира Преслав Гайдарски.
На кръглата маса представители на информационни учебни сайтове ще демонстрират възможността за по-лесна работа на учители, родители и деца, уточни той.
Не трябва да се страхуваме от технологиите
Крайно време е да направим един отбор, който да работи в името на нашите дигитални деца, посочи Гайдарски, според когото вече виждаме технологиите навсякъде около нас, но не ги прилагаме в образованието.
„Всичко е въпрос на желание и на воля, на стремеж да не се противопоставя миналото на бъдещето. Ние трябва да разберем, че без хартията и лепилото не можем, както не можем и без 3D принтера. Не е толкова въпрос на пари, по-скоро въпрос на страх от учителите да предложат тези нови методи на преподаване и да разберат, че новите технологии не пречат, не изместват техния учебен процес и тяхната основна и главна роля във възпитанието на детето.“
Войната между новото и старото не е продуктивна
Не трябва да има война, не трябва да има отричане на новото и на старото, а всички трябва да работим заедно да се осигурят необходимите средства за оборудването на училищата със съвременни технологии, смята Преслав Гайдарски.
„Нашият център е много добър пример за това как работи миналото с настоящето. При нас педагозите са до 29 години, имаме в същото време консултанти учители, които са с по 30 години стаж. Синхронът е напълно постигнат.“
Цялото интервю е в звуковия файл.
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..