Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Олга Брусиловска: Страни като България и Украйна винаги ще бъдат под натиска на великите сили


Ще има руски отговор на действията на България по шпионския скандал. Тази прогноза направи в интервю за "Хоризонт" проф. Олга Брусиловска, завеждащ катедра "Международни отношения" в университета в Одеса. Брусиловска, която е доктор по политология, смята, че държави като Украйна и България винаги ще бъдат обект на влияние от страна на великите сили.

Шпионски скандали има често, един участник е постоянен и това е Руската федерация, казва професор Олга Брусиловска. Добавя, че Съединените щати също са редовен участник.
 
"Великите сили имат интереси в цял свят. Затова е логично, когато нещо се случи, да се търси американска или руска следа. И който търси, намира. Не съм привърженик на конспиративни теории, според мен те ни пречат да видим същността на процесите. Но изобщо не се учудвам на шпионския скандал. Русия задейства мощния си арсенал, който преди се наричаше "мека сила". Преди се шегувахме, че руската "мека сила" е най-твърдата в света. И наистина е така. Независимо дали става дума за енергетика, култура или нещо друго."

В случая с българския шпионски скандал проф. Олга Брусиловска смята, че е адекватно поведението на властите в София. Ще последва ли отговор от Москва?
 
"Със сигурност. Това не е игра на една врата. След всеки подобен случай отговорът на руската страна се издига на още по-високо ниво и въпросът е как да бъде спряна тази спирала на взаимна нетърпимост. Това е въпросът, който интересува всички правителства. Политиците винаги имат дилема - за какво се борим - за справедливост или стабилност. За съжаление, това невинаги е едно и също."

Проф. Брусиловска коментира и конфликта между Украйна и Русия.
Припомня, че във войната в Източна Украйна продължават да загиват хора. Размяната на пленници между Русия и Украйна определя като успех.
 
"Смятам, че това наистина е пробив, защото след дълго прекъсване президентът Зеленски успя да води на пряк диалог с президента Путин.  Успехът има огромно значение, защото в случая с размяната празнуваха и руснаците, и украинците. И на едните, и на другите, ни се иска да вярваме, че държавните глави се интересуват от нас.
 
Украинското общество беше разделено на две. Едните смятаха, че пленниците трябва да се върнат на всяка цена, другата половина - че не можем да предаваме националните си интереси и паметта на загиналите във войната. Така че не беше лесно за Зеленски да вземе това решение. Но според мен той постъпи правилно, като показа, че животът на всеки украинец е на първо място."

Професор Олга Брусиловска прогнозира, че диалогът Москва - Киев ще продължи бавно. Русия анексира Крим през 2014. Има ли вероятност някога да го върне?
 
"Връщането на Крим на Украйна не е въпрос за решаване от сегашното поколение. Сега можем да говорим само за Донбас, където се водят бойни действия. Трябва да се реши този въпрос. Зеленски има програма на така наречените "малки стъпки", която представи преди изборите. Това също е важно, че не е забравил предизборните си обещания и иска да си изпълни програмата."
 
Спирането на бойните действия в Донбас е условие за решаването на всички останали проблеми на Украйна, категорична е проф. Брусиловска.
На въпрос кога великите сили ще оставят на мира страни като Украйна и България отговаря:
 
Никога. Това е голяма игра и шоуто трябва да продължи. Ако утре тези две велики сили по някаква причина бъдат заменени от други,  то новите ще продължат същата игра.
 
А по-добър ли би бил вариант, при който само една сила диктува условията в цял свят?
 
"Опитахме такъв вариант, оказа се неуспешен. Все пак мисля, че за страни като Украйна и България е по-подходящ многополюсният модел в международните отношения - когато има няколко центъра и това са регионални сили. Тогава тогава бихме могли в някаква степен да налагаме, поне на регионално ниво, собствени политики."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52