Въпросът с предавателите е въпрос за заплаха на държавността, заяви пред БНР доц. Жана Попова, преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет.
„Очаквам от генералния директор, все още който е, да се яви пред обществото, защото това е много важно в такава ситуация. Въпросите са два – за предавателите и за журналистиката и какво й беше направено, а може би предстои да се направи с нея в БНР. Това, което научаваме, е, че ще има дублиращи водещи, дублиращи репортери в определени ресори – нещо напълно недопустимо и нещо, което веднъж вече е играно като сценарий през последните години, това е излишно. Да има две гледни точки, да има двама репортери, да има двама водещи – означава да има и двама директори. Надявам се тогава пък да изберем и дубльор на генералните директори“, коментира доц. Попова в интервю за предаването "Преди всички".
СЕМ отмахнат от разговора за медиите
„За мен беше плашещо как СЕМ беше отмахнат от разговора за медиите. Това стана през изявлението на премиера Борисов, който погрешно съобщи, че е шеф на парламентарната група на ГЕРБ и като такъв ще отиде в парламента и ще вземе оставката му. Може да я вземе СЕМ. Това е проблем за мен – че в един момент председателят на Комисията по медии и култура Вежди Рашидов си позволява да отмахне функцията на СЕМ“, отбеляза доц. Жана Попова.
По думите й проблемът е как се обажда някой по телефона (това е звъненето, кънтенето в слушалките на директорите) и как се гарантира независимостта. Директорът е онзи, който не позволява да стига до вашето студио това позвъняване, обясни тя.
Никой не иска да се припознае в този директор
„Държавата обича този ресурс, не знам само защо не си припознае директора, който е избрала. Никой не иска да се припознае в този директор“, подчерта още доц. Жана Попова.
Според нея при евентуална ситуация на взимане на оставка на директора, СЕМ трябва да посочи и.д. директор. Този и.д. директор много често е онзи, който прави някакви неща и те след това остават неизяснени, посочи тя и добави:
„За съжаление, може да допринесе за това да бъде нетърсена отговорност на онзи, който трябва да дава отговори“.
В позиция Асоциацията на европейските журналисти в България призовава преди днешното изслушване на генералния директор на БНР Светослав Костов пред СЕМ за повече публичност по този казус и по-сериозна и активна роля при разрешаването му.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..
Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...