Министърът на транспорта Росен Желязков постави въпроса за климатичните промени, които би предизвикало връщането на камионите в страната отправна точка на всеки четири седмици, заложено в пакета „Мобилност“. Министър Желязков бе в Брюксел за заседанието на Съвет „Транспорт, телекомуникации и енергетика“.
Министър Желязков се е срещнал с финландското председателство, както и със страните, известни като група на единомислещите - България, Полша, Унгария, Румъния, Литва и Латвия:
„Част от дискусията премина през разбирането за въздействието, което пакет „Мобилност“ ще нанася като щета върху климата, особено в тези непропорционални предложения за връщането на превозните средства по място на установяване на всеки 4 седмици“, каза той.
Според него отпадането на връщането на камиона е една от темите.
„Тя е изключително важна, защото има пряко отношение към политиката за опазване на околната среда и климата, в частност, така и с разбирането, че това е най-несправедливия, непропорционален и дискриминационен елемент в разделянето на страните на централноевропейски и периферни“, добави Росен Желязков.
В тази насока българският министър е получил подкрепа от Ирландия, Португалия и Естония. Той обаче не скри, че ще се наложи България все пак да направи компромиси по пакета, като за целта ще разговаря с представители на транспортния бизнес.
Пред „Хоризонт“ Новаков определи резултата като „със сигурност не положителен и малко разочароващ“, но добави, че българските му колеги се подготвят за следващото заседание. Същевременно Новаков предупреди, че едва ли във вторник може да има по-различен резултат, тъй като мнозинството е категорично против българската позиция.
Ако транспортната комисия даде зелена светлина за преговорите, те трябва да започнат, когато встъпи в длъжност новият еврокомисар по транспорта Рована Плумб. Новата Европейска комисия трябва да поеме функциите си от 1-ви ноември.
Вчерашният вот - предрешен
Този въпрос е силно национален, а не толкова политически и политическата фрагментация на ЕП не оказва влияние върху взетите вчера решения, изказа мнение в предаването „Преди всички“ евродепутатът Петър Витанов.
„С вчерашния вот нещата не са особено обнадеждаващи. Той беше предрешен точно от тези крайни формации, изобилстващи от французи, италианци, германци, включително и британци, които направиха разликата. В големите политически семейства групите бяха разделени. Ако това решение се преповтори следващата седмица, изпраща пакета „Мобилност“ вече на тристранни преговори, междуинституционални с ЕП, Европейския съвет и ЕК, където все пак обаче остава възможност за търсене на много по-компромисни текстове“.
Текстовете на ЕП - най-радикални
Според него текстовете, предложени от ЕП, са най-радикални:
„Те предвиждат мерки, които противоречат на основните принципи на ЕС, на свободното придвижване на стоки, услуги и капитали. Те са протекционистки. Те целят да съхранят бизнеса на германските и френските превозвачи и да нарушат единния транспортен и единния европейски пазар. Те имат пагубен ефект върху климата“.
Ще се опитаме да убедим колегите си, че е необходима оценка на въздействие, която да покаже какви пагубни ефекти тези мерки биха имали върху икономиките и транспортните сектори на редица страни, както и предпоставките за нова социална мигрантска вълна, каза евродепутатът. По думите му това ще доведе и до повишаване на цените на всички стоки.
Надежди за диалог и балансирани решения
Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи също изказа очакване да бъдат чути и техните аргументи.
„Така предложеният мобилен пакет ще има много сериозен негативен ефект не само върху българската икономика, но и върху цялостната европейска икономика и особено по отношение на околната среда. Очаква се вредните емисии само от българските камиони, които ще се прибират, да бъдат около 1% увеличени на база на общия ЕС“.
Арабаджиев се надява на диалог и постигане на балансирани решения. Трябва да има сигурност за транспортния бизнес, но и приложимост на мерките, добави той.
Петър Витанов очаква от превозвачите да поставят рамките, докъдето един компромис би могъл да стигне.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Продължава издирването на двама души, които са в неизвестност след взрива на газова инсталация в Банкя. През изминалата нощ и в късните часове на вчерашния ден те не са открити. Става въпрос за мъж и жена, които по информация на БНР са брат и сестра. Към момента съдбата им е неизвестна. И в днешния ден екипите на пожарната и..
Мексиканските власти са отказали искане на американската администрация военен самолет, депортиращ мигранти, да кацне в страната. Информацията беше потвърдена от мексикански висш служител в ефира на телевизия NBC News, без да бъде посочена причина. Това е първият път в последно време, когато военни самолети са използвани за превозване на мигранти..
Новият президент на Съединените щати Доналд Тръмп отново изтъкна, че атакуването на петролните приходи на Москва е най-добрият начин тя да бъде накарана да сложи край на война срещу Киев. Доналд Тръмп лансира още в първите дни от новия си мандат схващането, че обединението на страните износители на петрол ОПЕК+ държи ключа към прекратяването..
Американският президент Доналд Тръмп посети засегнатия от големи пожари щат Калифорния, както и Северна Каролина, който пострада тежко от урагана "Хелийн" през миналата година и заяви, че обмисля да закрие Федералната агенция за управление на извънредни ситуации. По време на посещението си в Северна Каролина Тръмп заяви, че Федералната агенция..
Временна организация на движението е въведена в Перник заради провеждащия се 31-и Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Служители от „Пътна полиция“ ще се грижат за безопасното пристигане на гостите на празника и насочването им към определените места за паркиране. Допълнителна организация на движението ще има и на подходите към града –..
В Сърбия президентът Александър Вучич призова протестиращите студенти за диалог, както и учреди ново надпартийно движение. Вчера страната беше блокирана от обща стачка заради трагедията от ноември в Нови Сад, при която 15 души загинаха след рухването на бетонната козирка на ж.п. гарата в града. Една от демонстрациите в Белград беше белязана от..
В Братислава десетки хиляди словаци протестираха срещу политиката на премиера Роберт Фицо за сближаване с Москва. Според организаторите подобни прояви е имало в още 20 града. Протестите бяха предшествани от покачващо се политическо напрежение през седмицата. Правителството обвини опозицията и граждански организации, че се опитват да..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...