Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на мира

Дженифър Морган, „Грийнпийс“: Политиците се провалят в действията срещу климатичната криза

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес е Международният ден на мира. По инициатива на ООН от 1981 година насам 21 септември е посветен на заздравяване на идеала за мир между хората и народите. Тази година международната организация постави различен фокус върху празника - 21 септември е посветен на действията срещу климатичните промени, под надслов „Природата не води преговори“.

Поредни преговори за по-активно действие срещу климатичните промени обаче ще се опита да проведе генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. В рамките на започващото общо събрание на организацията предстои и среща за климата, чието мото е „Време е да измислим план“. Това поискаха и милиони хора, които демонстрираха в градовете и сред природата из целия свят, от Аляска до Сидни, в началото на Глобална седмица за действие срещу климатичните промени. Пред централата на ООН в Ню Йорк протестираше и 16-годишната Грета Тунберг - шведското момиче, вдъхновило ученическите протести срещу липсата на политическа воля за справяне с глобалното затопляне. В Ню Йорк е и изпълнителният директор на „Грийнпийс Интернешънъл“ Дженифър Морган, която даде специално интервю за „Хоризонт“, в което изтъкна разочарованието си от политическото безсилие по темата:

„Политиците и корпоративните лидери в света напълно се провалят в действията срещу климатичната криза. Има ограничени позитивни примери на локално ниво“.

В България протестите срещу климатичните промени не са толкова видими. Въпреки участието ни в Парижкото споразумение, въглищата остават стратегическа част от енергийния микс. Не се виждат усилия за промяна, включително и за пренасочване на работещите във въгледобива и ТЕЦ-овете, които крепят цели региони. Същата е ситуацията и в по-големи европейски страни като Полша. Дженифър Морган заяви:

„Ако погледнем към нашите енергийни системи в момента, виждаме, че възобновяемите източници - вятърът и слънчевата енергия, всъщност са по-икономични от горенето на въглища“.

Отвъд океана американският президент Доналд Тръмп тази седмица се ангажира да не позволи на щата Калифорния да въведе нови регулации за производителите на коли. В наративът на климатични скептици като Тръмп, мерките срещу затоплянето продължават да са пречки пред икономиката. Особено в условията на търговска война с другия най-голям замърсител - Китай. Същевременно най-голямата европейска икономика, Германия, представи план за най-малко 100 милиарда евро, целящ ограничаване на вредните емисии - от тежката индустрия до градския транспорт. Остават обаче въпросите кой ще поеме данъчната тежест и как мерките ще се отразят на големите компании-износители.

Според Дженифър Морган от „Грийнпийс“ устойчивото развитие, на базата на научните данни за глобалното затопляне, ще промени и самите икономически правила, така че тези дилеми да не съществуват. Затова обаче ще е нужно и гражданското действие.

В отговор на въпроса какви са очакванията ѝ от тазгодишната 25-та климатична конференция на ООН, която ще проведе в Чили през декември и дали Парижкото споразумение ще оцелее, Морган заяви: „Най-напред Парижкото споразумение продължава да се движи напред. Всички страни по света, освен една, са го ратифицирали и са на някакъв етап от прилагането му. Не е достатъчно силно, но е налично. На места като Съединените щати или Бразилия има невероятни национални движения. Цели щати, градове, тяхното население ни казва - още участваме и се движим напред. Смятам, че същите тези хора трябва да изберат американски президент, който разбира климатичната наука и се противопоставя на корпоративните интереси.

От конференцията за климата в Чили очаквам държавите формално да променят заложените цели за намаляване на вредните въглеродни емисии, съгласно научните данни. Очаквам Европейският съюз да изостави сегашната си много слаба цел и да се ангажира с намаляване с 60 процента на емисиите до 2030 година. Надявам се всички държави да се включат в този процес, защото моментът е много важен. От конференцията за климата в Чили очаквам държавите формално да променят заложените цели за намаляване на вредните въглеродни емисии, съгласно научните данни. Очаквам Европейският съюз да изостави сегашната си много слаба цел и да се ангажира с намаляване с 60 процента на емисиите до 2030 година. Надявам се всички държави да се включат в този процес, защото моментът е много важен“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ работят по възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан

Съединените щати работят по възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан, пише "Файненшъл таймс", като се позовава на свои източници. Според изданието във Вашингтон се подготвя президентски указ на Доналд Тръмп, а целта му да се противопостави на доминацията на Китай при материалите за производство на батерии..

публикувано на 13.04.25 в 17:33
Росен Желязков

Росен Желязков: Солидарни сме с народа на Украйна

Солидарни сме с народа на Украйна, написа Росен Желязков в "Екс" по повод ракетната атака в украинския град Суми. "Дълбоко съм натъжен да науча за ужасяващата ракетна атака в центъра на град Суми на Цветница. Сърцето ми е с жертвите, техните семейства и всички засегнати от този брутален акт на агресия." Броят на загиналите при руския..

публикувано на 13.04.25 в 17:07
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски

Готви се методика по размера на обезщетенията от измръзванията по овощията в Кюстендилско

Готви се методика по размера на обезщетенията от измръзванията по овощията  в Кюстендилско и тя ще бъде внесена за утвърждаване в Министерството на земеделието - засега не е ясно кой на какви обезщетения ще разчита, каза за БНР областният управител инж. Александър Пандурски.  Очаква се обезщетения да получат над 150 земеделски производители...

публикувано на 13.04.25 в 17:02

Голям празничен концерт изнесе български танцов ансамбъл в Чикаго

С голям празничен концерт отбеляза своята 15-а годишнина танцов ансамбъл "Верея" в Чикаго -  един от 3-те големи танцови състава във Ветровитият град,  Два часа и половина продължи концерта на ансамбъла в който се включиха и другите два танцови състава на българите в Чикаго – "Хоро" и "Загора", както и  чикагските "101 гайди". Салонът  на..

публикувано на 13.04.25 в 16:41

Незаконни пристройки към заведения са установени при проверки от ДНСК

Незаконни пристройки към заведения са установени от Държавния строителен контрол при проверки на барове, нощни клубове и дискотеки след трагедията в македонския град Кочани, където при пожар загинаха десетки младежи. Министър Иван Иванов съобщи, че в част от проверяваните от инспекторите на ДНСК заведения е отказан достъп и се е наложило..

публикувано на 13.04.25 в 16:18

При висока избирателна активност преминава изборният ден в село Стефан Стамболово

При висока избирателна активност преминава изборният ден в село Стефан Стамболово в община Полски Тръмбеш. На местен референдум хората решават да си върне ли населеното място старото име Градина. Преди 30 години с указ на президента Жельо Желев село Градина получава името Стефан Стамболово на името на бележития ни общественик и държавник...

публикувано на 13.04.25 в 16:09

Задържаха дрогиран шофьор в берковското село Боровци

Вкараха в ареста на полицията в Берковица 22-годишен шофьор с наркотици. Младежът е от населено място от област Търговище, но е установен в берковското село Боровци  посред бял ден. Колата, управлявана от младия водач е спряна за проверка вчера към 16 часа пред сградата на Народно читалище "Развитие" в берковското село Боровци. Пробата..

публикувано на 13.04.25 в 15:56