Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се казусът да влезе в дневния ред и на Съдийската колегия на ВСС

Казусът "Полфрийман" продължава с протести и искане за уволнения

Ива Пушкарова: Има подмяна на лична атака към конкретен човек с атака върху цялата институция

| обновено на 24.09.19 в 13:32
Искаме дисциплинарно производство, проверка на съдиите, относно тяхната безпристрастност и независимост.
Снимка: БГНЕС

Младежката организация на ВМРО ще внесе искане във ВСС за дисциплинарно уволнение на съдия Калин Калпакчиев и на съдебния състав, постановил предсрочното освобождаване на австралиеца Джок Полфрийман, осъден за убийството на студента Андрей Монов през 2007 година.

Юристът от ВМРО Михаил Петров каза какви са исканията им:

“Искане за дисциплинарно производство, за проверка на съдиите, относно тяхната безпристрастност и независимост. Също така и при откриване на процесуални, да бъде върнато за разглеждане от друг състав на съда. Наясно сме, че Висшият съдебен съвет не може да разпореди, но чрез Инспектората той може той може да нареди проверка на администрацията на съда, съответно може да повлияе върху това да се вземе едно правилно и морално издържано решение“.

Протест пред Съдебната палата в София срещу предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман днес организира партия "Атака".

Лидерът на Атака Волен Сидеров заяви: "Това е безпрецедентно, позорно решение на един съдия – и то шеф – и ние, "Атака", настояваме той да подаде оставка, първо. Второ, да бъде разгледан неговият случай от Съдебния инспекторат. Да бъдат приложени санкции спрямо този съдия, да загуби правото си да практикува като съдия, и въобще като магистрат, и може би да му бъде повдигнато обвинение – например по член 105-и – в услуга на друга държава".

Очаква се съдебният казус "Джок Полфрийман" да влезе в дневния ред и на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, която днес провежда редовното си седмично заседание.

От юридическа гледна точка казусът е приключил окончателно, но вече възникват много други проблеми, които са в различни посоки, коментира пред БНР Ива Пушкарова от Фондация „За развитие на правосъдието“.

„За мен има една злоупотреба с наказателния закон, при която се използват страхове, некомпетентности, обстоятелството, че на българския гражданин не му е работа да познава в подробности наказателното правосъдие, за да се засилват излишно неговите страхове и това да се използва за политически цели от хора, които са непочтени, според мен, в самия политически процес“.

Тя подчерта, че условното предсрочно освобождаване е редовен институт и в него не може да се търси „сериозна драма“:

„Това определение несъмнено е законосъобразно. Най-важният въпрос, който се поставя при условното предсрочно освобождаване, е решен еднозначно. Най-важният въпрос е свързан с това дали е преодолян рискът от рецидив. …Условното предсрочно освобождаване на един човек настъпва тогава, когато той е дал доказателства за поправяне. Това означава, че той не се е поправил напълно, но предвид доказателствата, които вече е дал, може да се има доверие, че той ще продължи поправителния процес и той ще завърши в условия на свобода и под гаранциите на изпитателния срок в обществото. Това създава задължение за самото общество да приеме със своите институции и със своите неформални мрежи този човек обратно и да му допомогне за въпросното поправяне. Тук е проблемът в конкретния случай“.

Как се променя обществената взискателност, когато политиката влезе в съдебната власт

Според Пушкарова този случай е опорочен и се поставят политически въпроси, свързани не толкова с личността на Полфрийман, колкото с личността на съдиите, които постановяват освобождаването.

„Очевидно от българския съдия се очаква да се съобразява с много обстоятелства, когато постановява своите съдебни решения. Очевидно това трябва може би да имат предвид в бъдеще, не когато взимат решенията си, а да знаят какви биха могли да бъдат политическите рискове, когато те взимат своите решения“.

Как един съдия може да бъде освободен от длъжност, пише в закона, подчерта Пушкарова и добави:

„Там не пише, че това става под политическа истерия и злоупотреби със закон или удари с чук върху конституционната система. Едно е да се произнесеш с леко спорно професионално, но законосъобразно съдебно определение. Съвсем различно е да рушиш конституционния ред. Защитата на авторитета на съда е всеобща отговорност и тя не е свързана със защитата на личността на конкретен съдия непременно. Според мен в случая има подмяна на лична атака към конкретен човек с атака върху цялата институция“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34

П. Събев: Да се даде възможност на производителите на домашна ракия да сертифицират и продават

Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..

публикувано на 19.09.25 в 20:15
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп увери, че има напредък по въпроса за собствеността на TikTok на територията на САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп увери, че е постигнал напредък по въпроса за собствеността на платформата TikTokна американска територия, по време на телефонния си разговор с китайския лидер Си Цзинпин, предаде АФП.   "Постигнахме напредък по редица важни въпроси като търговията, фентанила, необходимостта от спиране на войната..

публикувано на 19.09.25 в 20:15

Наградиха победителите в конкурса на БНР за есе на церемония в Тараклия

Вицепрезидентът Илияна Йотова връчи Голямата награда в конкурса за есе, който организира Българското национално радио за български ученици и студенти от Бесарабия. Церемонията се състоя във филиала на Русенския университет в Тараклия, а наградата получи Ксения Дечева. С концертните изпълнения на вокалния квартет "Светоглас", на..

публикувано на 19.09.25 в 19:56

Лондон санкционира грузински бизнесмени заради войната в Украйна

Великобритания санкционира свързани с Грузия поддръжници на руския президент Владимир Путин заради войната в Украйна. Британското правителство заяви, че с този ход се цели оказване на натиск върху международната мрежа от поддръжници на Русия. Под ударите на санкциите попадат двама грузински бизнесмени заради подкрепата им за войната на..

публикувано на 19.09.25 в 19:37
Рустем Умеров

Рустем Умеров: Русия няма сериозни намерения да прекрати войната в Украйна

Русия няма сериозни намерения да прекрати войната в Украйна. Това заяви в интервю за CNN секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Рустем Умеров. "Русия се опитва да увеличи броя на атаките си до 1000 на ден, затова си мисля, че до края на годината ще разширят атаките", посочи Умеров. Междувременно Десети..

публикувано на 19.09.25 в 19:11

Служители на БНТ заявиха готовност за стачни действия

Служители на Българската национална телевизия заявиха готовност да започнат стачни действия от сряда следващата седмица - това потвърдиха за Българското национално радио от стачния комитет. Основното искане е за повишение на възнагражденията с близо 30 на сто и подобряване на условията на труд. От стачния комитет са уведомили генералния..

публикувано на 19.09.25 в 18:45