Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Будапещенската опера представи за първи път в Израел „Савската царица”

2
Снимка: Berecz Valter

За първи път в Обетованата земя беше изпълнена операта „Савската царица“ на родения в Унгария композитор от края на деветнайсти век Карл Голдмарк. Със застъпничеството на Ференц Лист операта, която дълго преседяла в чекмеджето на композитора, е била показана във Виена, а след това оперните театри по света се надпреварвали да я поставят. В една от американските постановки пял дори Енрико Карузо.

В Израелската опера в Тел Авив бе показано концертно изпълнение на Будапещенската опера, като солистите бяха в изключително красиви костюми. Въпреки минимализма имаше и изненади от доста провокативната режисьорска интерпретация. По либрето Ассад - помощникът на цар Соломон, когото са изпратили да се срещне с придвижващата се към Ерусалим етиопка - Савската царица, се влюбва в нея, за което е наказан от еврейския цар с изгнание в пустинята. Но в тази постановка свенливият младеж е съблазнен от Савската царица, която дори сама признава, че е прекарала нощта с него и то по време на сватбата му със Суламит - дъщерята на първожреца. Става ясно защо цар Соломон изпраща по-младия си съперник в пустинята. От историята се знае, че от любовта между мъдрия Соломон и кокетната царица са произлезли етиопските евреи, един от които е негърът на руския цар Петър и дядо на великия поет Пушкин.

Чисто визуално изпълнителите на две от главните роли Естер Шимеги /като Суламит/ и Болдижер Ласло /като Ассад/, не подхождаха. Но щом запееха, зрителите забравяха за външния им вид. Затова пък и мецосопраното Ерика Гал в ролята на Савската царица – впрочем руса и синеока, и баритонът Карол Семереди в ролята на цар Соломон имаха визия, но има какво да се желае във вокално отношение. Може би защото бе концертно изпълнение, оркестърът също беше в главна роля. Музиката не е толкова непозната. Чували сме валсът от въведението към второ действие или музиката на пустинната буря като бисове на известни оркестри и изпълнители и в Израел, и в България. Безспорният фаворит на този гастрол в Израел бе диригентът Балаж Кочар. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кралицата на фадото Крищина Бранко: Музиката е начин да се прескочат всички граници

Наричат португалската певица Крищина Бранко "кралицата на фадото". Към жанра, пропит от носталгия и красота, изпълнителката се връща с 18-ия си студиен албум, кръстен "Майка". Крищина избра да го представи и на българска сцена. Концертът ѝ е на 11-и юни, сряда, от 19.00 часа, в зала "България". Българската сцена не е непозната на Крищина..

публикувано на 10.06.25 в 18:56
Костадина Костова

Свободата като бунт и търсене на себе си в "Трифена" на Костадина Костова

Заедно с Костадина Костова, авторката на историческия роман "Трифена" се срещаме в Национална галерия "Квадрат 500" .  В зала 12 на постоянната им експозиция виждаме шедьовърът на хърватският художник Целестин Медович "Римлянка" . "Читателите ми споделят ми колко близко са почувствали съдбите на героите и самата атмосфера на книгата ", каза..

публикувано на 10.06.25 в 12:38

Вийо Фарка Туре: Музиката е невидима, универсална, не можеш да я застреляш

Синът на краля на западноафриканския блус Али Фарка Туре - Вийо Фарка Туре, отново бе в София с триото си. Те изнесоха концерт в петък вечер, а поканата отново бе от страна нa концертната серия "Аларма Пънк Джаз" на БНР и платформата "Афровизия".  Вийо Фарка Туре се завръща в София " Музиката ще надделее над оръжията. Тя е невидима,..

публикувано на 09.06.25 в 12:14
Антония Гъркова

Антония Гъркова с първи самостоятелен концерт за гъдулка

"Музика от душата – хармония за сърцето", под този наслов премина първият самостоятелен концерт на абитуриентката Антония Гъркова, възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. Младата гъдуларка отдавна е спечелила признанието на публиката, нейната усмивка и музика са завладяващи, а този абитуриентски..

публикувано на 08.06.25 в 13:08
Магдалина Радева

Тишината в цвят: Магдалина Радева и нейният свят "Отвъд"

До края на месец юни силистренци ще имат възможността да се насладят на платната с автор Магдалина Радева, изложени във фоайето на Регионална библиотека "Партений Павлович"  в града. За Магдалина това е първа изложба, но тя рисува и пее от дете. "Отвъд" – това е мотото на творбите й , защото иска онези, които ги видят да усетят като нея, че..

публикувано на 07.06.25 в 06:25

Музика от Дебюси избраха Аглика Генова и Любен Димитров за новия си интеграл

След нетърпеливо очакване вече имаме възможност да чуем първата част от най-новия интеграл в дискографията на световнопризнато клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров, който включва пълните съчинения на френския импресионист за клавирно дуо. Изданието е на различен от предишните им албуми лейбъл – Oehms Classics. Записите са осъществени в..

публикувано на 05.06.25 в 17:49
Проф. Милена Моллова

Отзвук от "Музикант на годината 2024": Проф. Милена Моллова с извънредна награда

В предаването „Алегро виваче“ правим поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова. Галаконцерт "Музикант на годината 2024" -..

публикувано на 05.06.25 в 17:23