Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Иван Иванов: Закъсняваме с изпълнението на евродирективите за пречистване на водите

„Закъсняваме с изпълнението на европейските директиви за пречистване на градските отпадъчни води. Крайният срок беше през 2014 г.“. Това каза пред БНР инж. Иван Иванов – председател на Българската асоциация по водите. По думите му подлежим на санкции за това, но:

„Не само България закъснява. Има разбиране от ЕК и се търсят решения как да се изпълнят тези изисквания. Целта не е да се глобяват отделните страни, а да се опазва природата и водните ресурси. Пред нас има доста време и усилия, които трябва да се направят, за да се изпълнят“.

В следващите години ще трябва да се вложат много инвестиции, за да се направят пречиствателни станции не само в големите, а и в по-малките населени места, подчерта инж. Иванов в интервю за предаването „Преди всички“. Той отбеляза, че няма как и цената на водата да не се покачи с добавянето на нови пречиствателни съоръжения и увеличаването на инвестициите.

Инж. Иванов коментира и проекта за Наредба за условията и реда за създаване и поддържане на единна информационна система за ВиК услугите:

 „Информацията, която се предвижда да влезе в тази единна информационна система, е огромна по обем. Много малка част от нея наистина засяга крайния потребител пряко, например качеството на питейната вода, цените, на които се доставят услугите. Това, което разбирам от проекта, е, че тази информация ще бъде лесно достъпна. Тя и към момента е достъпна от различни източници. Това, което ще даде улеснение на гражданите, е да се ориентират бързо и ще могат да намират цялата информация на едно място“.

Целта на системата е не само прозрачността, но и да даде информация на експертите при взимането на важни решения, добави инж. Иванов.

Според него наредбата е добре подготвена: „От тук нататък е въпрос на изпълнение и на наличие на актуална информация. Това, което ме притеснява, е дали данните са точни, дали се вкарват навреме и дали информацията е актуална. След това работата с тази информация само може да подпомогне и сектора, и отделните ведомства“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИМ-Враца кани деца и младежи да станат музейни влогъри

Днес в Регионалния исторически музей във Враца ще се проведе първото от поредицата занимания под надслов "Музеен влогър", насочени към деца и младежи . Заниманията са част от ваканционната инициатива "Лято в музея", която ще продължи до началото на новата учебна година.  Инициативата "Лято в музея" кани децата и младежите на Враца да станат..

публикувано на 14.08.25 в 10:35
Велислава Делчева

Велислава Делчева: Има три много силни кандидатури за зам.-омбудсман

Радвам се, че има три много силни кандидатури, заяви омбудсманът Велислава Делчева в началото на публичното изслушване на кандидатите за заместник-омбудсман.  Номинирани са три дами - Мария Филипова, Марина Кисьова де Хеус и Деница Димитрова. Изслушване на кандидатите за заместник-омбудсман "Надявам се, че ще има и много силен женски екип в..

публикувано на 14.08.25 в 10:29

Плевен и днес е без вода

При регионалния министър днес се провежда среща във връзка с проблемите с водоснадяването в региона на Плевен. Среща в МРРБ заради безводието в Плевен Същевременно екипи на дружеството ВиК - Ловеч продължават  работата за отстраняване на аварията на магистралния водопровод "Черни Осъм" , поради която от вторник вечерта се налага спиране на..

публикувано на 14.08.25 в 10:21

Според КТ "Подкрепа" неизпълнението на приходите в бюджета ще е между 3,5 и 8 млрд.

Неизпълнението на приходната част на бюджета за 2025-а година ще бъде в диапазона между 3,5 милиарда и малко над 8 милиарда лева – това се посочва в изготвен от КТ "Подкрепа" анализ за очакваното изпълнение на параметрите на държавния бюджет за тази година. Според прогнозата на синдикалните експерти най-голямо се очаква да е неизпълнението на..

публикувано на 14.08.25 в 10:20

Бургас е домакин на Националната кампания за профилактика на рака на гърдата

Бургас е домакин на Националната кампания за профилактика на рака на гърдата днес и утре.  За първи път инициативата се провежда в морския град с възможност за безплатни профилактични прегледи. Ракът на гърдата е социално-значимо заболяване, което при жените е в голям възрастов диапазон. За тези под 45 години е задължителна ехографията, а за жените над..

публикувано на 14.08.25 в 10:11
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

Министърът на здравеопазването забрани износа на лекарство за бъбречна недостатъчност

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов издаде заповед, с която се забранява износът на лекарствен продукт за заместващо лечение при хронична бъбречна недостатъчност.  Целта е да се гарантира терапията на българските пациенти и да не се прекъсва достъпът им до лечение. Заповедта е със срок от 6 месеца, ще важи до 15 февруари 2026 г.  Става дума за..

публикувано на 14.08.25 в 10:08

Продължава работата по авариралия водопровод "Черни Осъм"

Екипи на дружеството ВиК – Ловеч продължават дейностите по отстраняването на аварията на магистралния водопровод "Черни Осъм", заради която от вторник вечерта се налага спирането на водата в Ловеч и Плевен. Днес водоподаването ще бъде прекъснато от 11.00 до 18.00 ч., като все още не е ясно кога ще бъде отстранена напълно аварията.

публикувано на 14.08.25 в 09:52