Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вещиците от Витоша се включват в „Софийски магьосници“

Мартин Колев
Снимка: Иван Русланов

„Софийски магьосници“ се превърна в една от най-успешните български поредици. Към магическия свят на любимите герои читателите отново ще поемат с третата част „Вещиците от Витоша“. 

Авторът Мартин Колев определя произведенията си като градско фентъзи. „Обикновено става въпрос за големи градове като Москва, Ню Йорк, Лондон, а вече и София. Магическите същества или магьосниците живеят в тайна от другото население. Появяват се и митологични същества“, разказа Мартин за предаването „Изотопия“.

Голямата идея за „Софийски магьосници“ се появява преди около пет години. Мартин признава, че от дълги години иска да разкаже за своя личен свят на магията: „Обичам да чета творби с магьосници и битки от малък, но винаги, когато се е появявала такава поредица, която много ми е харесвала, се разочаровах от това, че тези истории се развиват в други държави“. Тъжно му е било и от това, че не е могъл да посети любимите си магически места по пътя към училище.

Относно сюжета на поредицата си Мартин повдига завесата: „Имаме история за магьосници, които живеят в София. Те са във враждуващи фракции, които се наричат зорници и здрачници, символизират светлината и здрача“.

Някои от тези магьосници започват да изчезват загадъчно и зорниците и здрачниците трябва да се обединят, за да разкрият загадката на изчезванията. Впоследствие се появяват самодиви, нестинарки, а вече и витошките вещици, обобщава младият писател. 

„Първоначално много ми се искаше да включа Витоша като някакъв по-голям герой в историята. Исках и Витоша да се появи, защото освен, че е символ на София, има и много интересна роля в пейзажа. Обикновено я възприемаме като украса на хоризонта, но когато отидем там, виждаме колко различна е атмосферата.“

Мартин много искал да включи в книгата и вещици. Магичните същества, носещи не толкова приятна слава, решава да ситуира именно на Витоша.

Изкуството е голяма част от израстването на Мартин Колев. Баща му също пише, а майка му се занимава с артистична дейност, преди да започне работа в читалище. Мартин е бил и книжар в една от големите вериги. Наблюдава отблизо връзката между книгата и читателя: 

„Да си говориш с хората директно, когато идват и си търсят нещо интересно за четене, е много полезно, защото имаш възможност да си говориш за книги.“ Едно от посланията, които разбира по време на битието си като книжар, е, че всеки един от читателите търси своя вид магия. Нещо, което да им помогне да избягат от сивото ежедневие. „Друго важно нещо, което открих тогава и продължава да ме напътства, е колко е важно да помниш, че никой не ти дължи времето си“, споделя Мартин Колев.

Още за неговия магичен свят чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41