"Преди, когато държавата изцяло финансираше киното, този цикъл беше сведен до една година и там си беше ясно, всичко беше даже под една година. И всички онези филми, които сега продължават да радват след толкова години толкова много милиони българи, са произведени по много по-лесен и бърз и ефективен начин. Тогава системата беше копирана от Холивуд, колкото и да говорят за политическа цензура, самата система на производство беше въведена от един много мъдър и умен човек. Типично холивудска продуцентска система с нужния контрол и нужните темпове, за да не се харчат излишно пари. Докато сега по 3,4,5 години минават, докато се завърти цикълът от начало - кандидатстване, финансиране частично", каза Николай Волев в предаването "Графити по въздуха".
За връзката между киното и театъра
"Докато в театъра това е много по-опростено. Средствата са много по-малко."
Лишен съм от възможността да правя документално кино
"Киното е скъпо удоволствие. Театърът е много по-евтино удоволствие. Десетократно по-евтино удоволствие. Киното е много скъпо удоволствие и ако то не получава нужната подкрепа от държавата, не може нищо да се направи."
"Елизабет - жена по случайност" е едно произведение, което отдавна ме вълнува, казва режисьорът Николай Волев
"На стари години тя си наумява, първо е лудо влюбена в 34-годишен по-млад мъж от нея и второ си е наумила, че Шекспир работи подмолно, за да я свали от трона. Това, разбира се, са трагикомични елементи, върху които разсъждава и Дарио Фо и които ме привлякоха, защото човешката природа често пъти е толкова парадоксална и толкова смешна, и нелепа, че на пръв поглед изглежда невероятна."
Сменил е различни професии
"Баща ми от малък още от предучилищна възраст всяко лято от първи клас нататък, всяка ваканция той настояваше аз да работя. Помагал съм на баба ми да ниже тютюн, след това съм простирал тухли, след това съм поливал панели, брал съм домати, какво ли не. Работил съм по време на следването какви ли не професии, за да се издържам."
За да проникне човек в психиката, трябва да познава максимално много хора
"Спомням си на един фестивал в Гърция преди 89-та, когато участвах с "Дом номер 8" и започнах да говоря колко е ужасно да се създава изкуство тук и те се нахвърлиха върху мен, защото се оказа, че всички в Гърция, които се занимават с изкуство, са леви. Те казваха "Недей, ти не си ял попарата на бедния капиталистически свят". Богатият капиталистически свят е едно, но бедният... Там държавата лишава точно хората на изкуството от онези средства, които са жизнено необходими да има нормален процес, културен процес и всичко е подчинено на рекламата, на пазара, на търговията, на алъш вериша."
"Надявам се, че нещата ще тръгнат в добра посока и че хората, които напуснаха България, ще започват да се връщат, защото извън всичко това дадеността на България е райска", каза режисьорът Николай Волев.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл."Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..