Смяната на ръководството на Българската агенция за безопасност на храните от тази седмица е началото на структурни промени в агенцията. Това заяви на среща със земеделски производители и животновъди в Лясковец министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Предстоят законодателни промени тази есен за преструктуриране на Агенцията по храните и смяната на д-р Дамян Илиев с проф. Паскал Желязков е част от това и не е в резултат на протестите около чумата по свинете, коментира Танева:
„Ние ще предложим едно значително укрепване административно на БАБХ в частта здравеопазване на животните, в частта достатъчен капацитет откъм ветеринарни специалисти с оглед недопускане на пропуски, каквито стана ясно, че има. Категорично не предстои разформироване на Агенцията по храните“.
17 собственици на къщи за гости са предадени на прокуратурата, посочи още министър Танева и поясни, че предстои нарушителите да възстановят цялата сума, която са получили от Програмата за развитие на селските райони. За следващия програмен период тази програма ще е с 15 % по-нисък бюджет, въпреки че ще се увеличи борят на общините, които ще могат да кандидатстват с проекти за финансиране от нея.
С шествие през Орлов мост до централата на ДПС приключи протестът на "Продължаваме промяната" под наслов "Свобода за политическите затворници". Протестът започна пред сградата на Народното събрание, където от ПП тази сутрин инсталираха "прасе касичка", стигна до Орлов мост, където се раздели на две и част от събралите се се насочиха към централата на..
Петгодишна ефективна присъда получи бившата полицайка Симона Радева за това, че е помогнала на бившия футболист Георги Семерджиев да се укрие след жестоката катастрофа преди три години, в която живота си загубиха две млади жени. Съдия Велизар Костадинов мотивира решението си с доказателствата по делото, материалния закон и вътрешното си убеждение...
Сградата на Община Враца беше осветена в синьо като подкрепа за Националната кампания на Агенцията за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Инициативата апелира за нулева толерантност към насилието над и между деца и е посветена на 36-годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. През първите девет месеца на..
Министърът на културата Мариан Бачев заяви пред депутатите от ресорната комисия, че за следващата година по проектобюджета за култура се предвиждат разходи в размер на 267,5 милиона евро, като увеличението спрямо 2025 година е в размер на повече от 33 милиона евро. Комисията по култура и медии в НС одобри проектобюджет 2026 Комисията прие на..
Парламентарната комисия по околна среда и водите прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет. Министър Манол Генов представи параметрите на проекта за бюджет на Министерството на околната среда и водите. Нетното увеличение на планираните приходи през 2026 г. е с 244 млн. евро повече в сравнение с приходите през тази година, каза..
Окръжната прокуратура в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за причинено тежко пътнотранспортно произшествие с шестима загинали и трима пострадали. Катастрофата стана преди две години на кръстовище край града. Тежката катастрофа в рисков участък стана между ТИР, управляван от румънски гражданин и микробус. Шофьорът на тежкотоварния..
Според вицепрезидента Илияна Йотова управляващите няма допуснат дискусия по темата за провеждане на референдума за въвеждане на еврото, защото ще проличи, че правителството не може да се справи с растящите цени. Илияна Йотова не вижда основание президентът да внася още веднъж в Народното искането си за провеждане на референдум за въвеждане на..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..