Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Софийския университет откриха новата академична учебна година

| обновено на 01.10.19 в 13:09
В най-старото висше учебно заведение у нас - Софийския университет „Св. Климент Охридски“, беше официално открита новата академична учебна година.

По традиция новата учебна година бе открита в аулата на Ректората.

Преди това бяха поднесени цветя пред паметниците на Евлоги и Христо Георгиеви.

В словото си пред преподавателите, студентите и гостите на тържеството ректорът на Алма Матер проф. Анастас Герджиков акцентира върху публикации в медиите, според които университетът не може да запълни свободните си места за прием на кандидат-студенти:

"През тази година, както и през предишните, не остана нито едно незаето място. Не е вярно и това, че кандидатствалите или записалите се намаляват. Тази година и едните, и другите се увеличават. Искам да вярвам, че сме способни да спрем очернянето на всичко родно и да се захванем заедно със съзидание и с решаването на истински важните проблеми".

Гости на тържеството бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-министри, депутати, представители на Българската академия на науките, на Столичната община и други. Йотова заяви:

"Нашият университет днес е един от малкото оазиси на свободомислието, на съпротивата срещу празнодумието, равнодушието, измислените идоли, на битката срещу полуистините и фалшификатите. Запомнете това и продължете тази традиция".

Заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева се обърна към студентите: "Бъдете самоуверени, но знаещи".

В тържествения за Алма Матер ден най-развълнувани очаквано бяха първокурсниците:

"Приеха ме журналистика. Лично аз много се вълнувам, защото много исках да уча журналистика и ме приеха на първо класиране, по първо желание и се радвам, че съм тук".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър с 13 премиери през новия сезон

Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов“ включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е идния вторник. Това е спектакълът "Последният час на Мерилин Монро“, с участието на Деян Донков, който е и режисьор и младата актриса Анна Кошко. Текстът разказва за последната среща на американската филмова икона с нейния психиатър...

публикувано на 11.09.25 в 16:55

10 общини обмислят протести в защита на ВиК дружествата си

Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в сектора. Освен че не решава проблемите, законопроектът на Министерския съвет ще доведе до поскъпване..

публикувано на 11.09.25 в 16:50
Иван Гавалюгов

Иван Гавалюгов: Хроничен е проблемът с недостига на служители в полицейското управление на Ботевград

Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите. Има видеонаблюдение, има и осветление" , обясни пред БНР кметът на града Иван Гавалюгов. Той..

публикувано на 11.09.25 в 16:25

ЕЦБ запази нивото на лихвите

Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..

публикувано на 11.09.25 в 16:03

Ахмед Доган създава нова партия

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията, обяви Ахмед Доган. "За мен какви ли не приказки се носят от социалната медия. Жив съм, здрав съм, не съм получил нито един инфаркт или..

публикувано на 11.09.25 в 15:58
Президентът на Беларус Александър Лукашенко

САЩ искат да отворят отново посолството си в Беларус

Съединените щати искат да отворят отново посолството си в Беларус и да възстановят двустранните отношения. Това е казал пратеникът на Белия дом Джон Кол на президента Александър Лукашенко в Минск, по информация на американското посолство във Вилнюс. Вчера режимът на Лукашенко освободи 52 политически затворници. Днес те са влезли в Литва.  Кол е оглавил..

публикувано на 11.09.25 в 15:54
Спасимир Домарадски

Спасимир Домарадски: Аргументът, че Украйна иска да въвлече Полша в своята война е несъстоятелен

"Няма напрежение сред полското обществото. По-скоро има едно очакване да се разбере колко точно са били дроновете и какво се е случило".  Това обясни пред БНР Спасимир Домарадски, преподавател по "Политология" във Варшавски университет, след като руски дронове навлязоха в полското въздушно пространство при нощна атака срещу Украйна...

публикувано на 11.09.25 в 15:50