Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Юлиан Ревалски:

БАН иска 20% по-високо заплащане на труда на учените

БАН чества 150 години от основаването си

| обновено на 02.10.19 в 19:37
2
Юлиан Ревалски
Снимка: БГНЕС

Българската академия на науките чества днес 150 години от основаването си. Най-голямата научна организация у нас е правоприемник на учреденото на 12-и октомври 1869 година в румънския град Браила Българско книжовно дружество.

Тържествата започнаха тази сутрин с изложба на Моста на влюбените на НДК. Тя разкрива разнообразието от постижения на българските учени в различни области - от природните и технологичните до хуманитарните и социалните науки, обясни председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски:

"Широката общественост в България да разбере ползата от науката, защото без наука няма добро образование, здравеопазване, няма национална сигурност, конкурентноспособна икономика".

По повод годишнината в научните институти се организират Дни на отворените врати. Броят на учените в академията днес надхвърля 2500 души. 

На тържествена церемония в Националния археологически музей просветният министър Красимир Вълчев награди 41 млади учени от БАН, които бяха отличени за своя изследователски принос.

Миграцията на млади хора е най-голямата загуба на национален ресурс, отбеляза той по време на церемонията: 

"Признавам, че се отнасям с известна завист към работата на учените, защото тя е работата, която е подчинена на любопитството, която те кара да се чувстваш щастлив. Но това не е достатъчно! Трябва да подкрепим в по-голяма степен системата научните изследвания, особено младите учени, освен с финансови средства, те да се чувстват по-пълноценни".

Председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски също изтъкна:

"Те са просто изключително ценен капитал за България и те могат само да допринесат със своята работа за просперитета на българското общество. Трябва да ги запазим". 

Финансирането - основен проблем

Финансирането на научните изследвания е основен проблем, каза в интервю за предаването „12+3“ председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски:

„Голяма част от изследванията, които се правят, имат нужда от съвременна инфраструктура, която е скъпа. Освен това тя после изисква поддръжка. За да се извършват някакви изследвания, са необходими определени материали, които също са скъпи. От друга страна е факторът заплащане на труда на учените“.

Той подчерта, че началната средна заплата в БАН е ниска – от порядъка на 800 лв.: "Към нея се добавят докторските и прослуженото време. Базовите заплати не са високи. Има доста колеги, които работят по допълнителни проекти, откъдето е възможно да се повиши възнаграждението, но те са с определен период на действие“. 

По думите му обаче в последните 2 години има подобрение в това отношение:

„2018 г. беше първата година, в която имаме по-голям бюджет от 2009 г. 10 години имаше недофинансиране, което се отрази на БАН и в голяма степен демотивираше учените. Сега тенденцията се е обърнала. Усещаме разбиране от институциите, но това трябва да продължи със същите темпове“.

БАН иска 20% увеличение на заплащането на труда

БАН предлага трудът на учените да се обвърже със средната заплата, но засега няма индикации това да се случи. Затова в момента се борим за солидно увеличение по отношение на процентите, за да може трудът на учения също да бъде адекватно заплатен, каза акад. Ревалски и уточни:

„Смятаме, че най-малко едно 20% би трябва да е увеличението на труда, за да се обере недофинансирането през годините“.

Акад. Ревалски посочи като най-голямо предизвикателство пред Академията да запази хората си и да привлече и задържи младите. По думите му след 5-6 години БАН ще загуби около 700 – 800 учени по чисто биологически причини.

Поредица от специални събития за годишнината

По повод годишнината БНБ пусна в обръщение сребърна възпоменателна монета. Предстои валидирането на пощенска марка и провеждането на поредица от специални събития, сред които са дни на отворените врати в институтите на Академията, научни конференции, семинари.

Кулминацията е тържествен концерт спектакъл, който ще се състои на 12-и октомври в зала 1 на НДК. На тази дата музеите и ботаническата градина на БАН ще бъдат с вход свободен за посетителите.

По повод годишнината в студиото на предаването „Преди всички“ гостуваха д-р Янко Николов от Института по астрономия и гл. асистент д-р Петя Илиева – Тричкова от Института за изследване на обществата и знанието. 

Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Евтим Милошев

Среща на туристическия бизнес и местната власт в Сандански

Министърът на туризма Евтим Милошев ще участва в Десета среща между туристическия бизнес и местната власт в Сандански. Тя се организира от  Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. На срещата ще присъстват представители на общините, академичните среди, държавните институции, туроператори. В рамките на форума..

публикувано на 13.11.24 в 08:26
Интер Експо Център

Започват Международните изложения на производителите на месни и млечни продукти, хляб и вино

В Интер Експо център започват Международните изложения на производителите на месни и млечни продукти, хляб и вино. В съпътстващата програма са организирани над 25 събития, насочени към всички сектори и аспекти на хранително-вкусовата индустрия. Форумът ще бъде открит от министъра на земеделието Георги Тахов. Над 300 производители, 800..

публикувано на 13.11.24 в 08:24
Божидар Божанов

Божидар Божанов: Постове срещу политики е грешен тип сделка

"Не виждам някой да е стартирал процес, с който да се стигне до този избор. Всеки казва, че му се дължи нещо ." Това каза в интервю за БНР Божидар Божанов от ДБ по повод повторния опит днес да се избере председател на парламента след блокажа на двете кандидатури – на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ. Той уточни, че в ПП-ДБ продължава обсъждането колко е..

публикувано на 13.11.24 в 08:21

Затягат водния режим в Ловеч

Ловеч от днес е на още по-строг воден режим заради намаляващия дебит на водоизточника "Черни Осъм". Нивата му паднаха под критичния минимум от 300 литра в секунда. Заради трайното засушаване жителите на Ловеч ще са без вода в продължение на 15 часа от денонощието. Освен от 22 до 6 часа сутринта от днес водоподаването в областния град ще..

публикувано на 13.11.24 в 08:19
града, разрушена от руска атака в украинския град Кривой рог, 11 ноември 2024 г

Четири жертви на руски обстрел в Кривой рог, обявен е траур

Украйна съобщи за нова ракетна атака от Русия и взривове в столицата Киев. Въздушна тревога беше обявена в цялата страна. От руска страна твърдят, че са унищожени 29 украински дрона. Траур е обявен в Кривой рог заради четири жертви на руски обстрел - жена и три деца. Има пострадали при руско нападение с нов вид дрон "Мълния" в Харковска..

публикувано на 13.11.24 в 08:11
Саманта Харви

Британската писателка Саманта Харви спечели "Букър" с романа си "Orbital"

Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници. Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция...

публикувано на 13.11.24 в 08:08
Президентът на Кипър Никос Христодулидис.

Кипърският президент на COP29: Aктуализираме националната си стратегия за адаптиране към климатичните промени

Президентът на Кипър Никос Христодулидис заяви в изказването си на Конференцията на ООН за климата, че страната му актуализира националната си стратегия за адаптиране към климатичните промени и предприема регионални инициативи за справяне с последиците от тях в Средиземноморието. Кипър започва проекти за разпределителни мрежи за рециклирана..

публикувано на 13.11.24 в 08:01